Saúdský ministr zahraničí: Katarská vláda musí poslat vojsko do Sýrie, nebo přijde o americkou podporu a bude svržena

Zdá se, že Rijád se snaží zastrašovat svého regionálního rivala a amerického spojence Katar a přinutit ho do války v Sýrii. Saúdský ministr zahraničí se odvolává na výzvy amerického vůdce, aby „bohaté“ národy vyrazily a posílily boty na zemi.

Ve své interpretaci výzvy amerického prezidenta Donalda Trumpa k bohatým státům v tomto regionu, saúdský ministr zahraničí Adel Džubajr vydal proti Kataru hrozivě zahalenou hrozbu a argumentoval, že vláda v Kataru nezůstane ani týden, pokud jí Spojené státy odříznou vojenskou podporu.

Katar musí „poslat své vojenské síly (do Sýrie) dříve, než americký prezident zruší americkou ochranu Kataru, která zahrnuje přítomnost americké vojenské základny na svém území,“ uvedl Džubajr, jehož citovalo mediální centrum ministerstva.

Pokud by USA stáhly asi 10 000 vojáků, kteří jsou v současné době umístěni na letecké základně Al-Udeid poblíž Daúhá, vláda „tam padne za méně něž týden,“ argumentoval Džubajr.

Nejvyšší diplomat v Saúdské Arábii se odkazoval na připomínku Trumpa, kterou řekl během společné tiskové konference s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Mezitím, co Trump opět potvrdil svůj závazek stáhnout americké síly ze Sýrie „co nejdříve“, poukázal na „země, které jsou v této oblasti, z nichž jsou některé nesmírně bohaté,“ a které by měly po odchodu USA nést štafetový kolík v Sýrii.

„Oni by nevydrželi ani týden, chráníme je,“ řekl americký vůdce a naléhal na ty, kteří si užívají dobrou vůli Ameriky, aby „se postavili a zaplatili za to, co se děje.“

Al-Udeid je v současné době největší americkou vojenskou základnou na Blízkém východě a od zahájení americké koaliční kampaně proti Islámskému státu získala význam pro americkou armádu. Katarská armáda patří mezi nejmenší v regionu s přibližně 12 000 aktivním vojenským personálem, podle GlobalFirepower.com.

Katarský ministr obrany v lednu načrtl dalekosáhlé rozšíření americké vojenské přítomnosti v zemi a potenciální nasazení amerického námořnictva po dokončení rekonstrukcí svých námořních přístavů. Vyjádřil také naději, že by se základna jednoho dne stala trvalá. „Kolegové z amerického ministerstva obrany se zdráhají použít slovo stálá, ale pracujeme z naší strany, abychom ji učinili trvalou,“ uvedl.

(RT/ svobodnenoviny.eu Adel al-Džubajr Foto: Sputnik / Kirill Kallinikov)

Není zde článek celý?