Severokorejský jaderný test se zhroutil. Je to důvod, proč Kim Jong-un pozastavil zkoušky?

Zřícení hory po pěti výbuších může být důvodem prohlášení severokorejského vůdce o pozastavení zkoušek a uzavření místa.

Severokorejský jaderný test v horách se zhroutil. Čína a další sousední státy se nacházejí ve velkém riziku radioaktivního ozařování. Potvrzují to dvě samostatné skupiny čínských vědců, kteří tuto problematiku zkoumají.

Posledních pět ze šesti jaderných testů byly uskutečněny pod vrcholem hory Mantap v jaderném testovacím místě Punggye-ri na severozápadě Severní Koreji.

Výzkumný tým pod vedením Wena Lianxianga, geologa z University vědy a techniky v Hefei v Číně, dospěl k závěru, že ke zhroucení došlo po detonaci nejmocnější tepelné jaderné bojové hlavice v tunelu pod vrcholem hory v hloubce téměř 700 metrů na jaře minulého roku.

Zkouška proměnila horu na křehké fragmenty, jak zjistili vědci. Podle nich radioaktivní prach mohl uniknout skrze otvory nebo praskliny v poškozené hoře.

Další výzkumný tým pod vedením Liu Junqinga jilinské zemětřesné agentury se správou v Changchun v Číně dospěl k podobným závěrům.

„Zhoucení hory… bylo poprvé zdokumentováno při severokorejské zkoušce“, uvádí se v publikaci týmu, který byl zveřejněn minulý měsíc v Geophysical Research Letters.

Zhroucení nejenom shodilo část horného vrcholu, ale také vytvořilo „komín“, který by umožnil výbuchům stoupat nahoru do vzduchu, píšou vědci.


Není zde článek celý?