Spojené státy nemají zájem o nový závod ve zbrojení, hlásí ministerstvo zahraničí USA

USA nemají zájem o nový závod ve zbrojení a budou nadále plnit své závazky podle START III (Smlouva mezi Ruskou federací a Spojenými státy o dalším snižování a omezení strategických zbraní).

O tom promluvila zástupkyně ministerstva zahraničí pro kontrolu zbraní Anita Friedtová během akce „na okraji“ druhého přípravného výboru pro NPT (Smlouva o nešíření jaderných zbraní) pro rok 2020.

Spojené státy nemají zájem o nový závod ve zbrojení, vzhledem k zhoršující se situaci. Je třeba zdůraznit, že USA mohou s jistotou odvrátit a v případě potřeby reagovat na hrozby omezeného používání jaderných zbraní,“ uvedla.

Friedtová poznamenala, že USA nebudou v souladu se svými závazky ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní používat jaderné zbraně proti „nejaderným“ státům nebo je ohrožovat. Kromě toho země snížila zásoby jaderných zbraní o 88% od doby vrcholu studené války.

Podle zástupce ministerstva zahraničí, Spojené státy budou i nadále plnit své závazky vyplývající ze Smlouvy o strategických zbraních. „Program jaderné modernizace je v souladu s našimi závazky v rámci START, nemáme v úmyslu posílit naše strategické síly,“ uvedla Friedtová.


Není zde článek celý?