Sunday Times: Po Brexitu Británii zaplaví zločinci

Ministerstvo vnitra Velké Británie se obává, že organizované zločinecké skupiny mohou využít vstupu do země přes program zjednodušené registrace občanů EU po výstupu Spojeného království z Evropské unie, píše deník Sunday Times s odkazem na dokument, který má k dispozici.

Registrační program pro 3,5 milionů občanů EU s bydlištěm ve Velké Británii pravděpodobně bude „využit organizovaným zločinem v podvodných schématech nebo žadateli zneužívajícími zjednodušených podmínek“, uvedlo ministerstvo.

Vláda zruší požadavky podle nového systému poskytování údajů o zdravotním pojištění a zaměstnanosti. „Prioritou bude vydávání (registrace) a ne odmítnutí,“ informoval úřad.

Pro realizaci programu se plánuje zdvojnásobení počtu zaměstnanců, kteří provádějí registraci občanů EU od 700 do 1 500 osob. V současné době má přístup k této práci pouze 200 zaměstnanců Ministerstva vnitra.

Ministerstvo se musí ujistit, že „všichni žadatelé budou muset podstoupit prověrku trestné minulosti“. Uznalo také, že britské úřady se snaží o registraci „co nejjednodušší a nejpřístupnější“.

Británie opustí EU 29. března 2019. Bezprostředně poté 30. března začne přechodné období a bude trvat do 31. prosince 2020.


Není zde článek celý?