Sušiče rukou jsou semeništěm bakterií

Američtí biologové prověřili, kolik bakterií a špíny obsahuje proud vzduchu ze sušičky rukou, a dospěli k závěru, že použití ručníku je mnohem hygieničtější.

Umývání rukou je normální věc, ale veškerý užitek vody a mýdla se dá zničit, když si pak člověk vysuší ruce pod proudem horkého vzduchu ze sušiče na zdi.

Vzduch, který přístroj pumpuje a ohřívá, je prosycen sporami bakterií a částicemi nečistot, kterých je na záchodě víc než v jiných místnostech, píšou vědci v článku uveřejněném v časopise Applied and Environmental Microbiology.

Bakterie a mikročástice nečistot se usadí na vlhkých rukou pod proudem horkého vzduchu ze sušiče a zůstanou na pokožce, odkud se mohou dostat do žaludku, varují autoři nového výzkumu, mikrobiologové z univerzity ve státě Connecticut.

Dá se tomu vyhnout pomocí bakteriálního filtru v sušičce. Avšak v nemocnicích a dalších místech, kde se do vzduchu často dostanou původce infekčních chorob, je ručník přece jen spolehlivější.

Během předcházejících průzkumů bylo také zjištěno, že velké sušiče rozprašují bakterie z rukou na povrch předmětů kolem. Nedávno vědci rovněž zjistili, že na jídle, které necháváme na vzduchu, usedají spolu s prachem mikročástice plastů, a za den sní člověk na stovku těchto částic.


Není zde článek celý?