Tajná Kennedyho mapa s vojenskými objekty SSSR bude vydražena v USA

V USA se nabízí v aukci tajná mapa 35. prezidenta USA Johna Kennedyho, na níž je vyznačena dislokace sovětských vojenských objektů na Kubě v době Karibské krize. Oznámil to aukční dům RR Auction na své stránce na Twitteru.

Mapa bývalého amerického předáka je datována 27. říjnem 1962. Podle informace aukčního domu obsahuje mapa informaci o dislokaci stíhaček MiG, bombardérů Il-28, balistických raket R-12 a také jaderných skladišť SSSR na území Kuby. Tento den dostal název „černá sobota“. Podotýká se, že Kennedy plánoval dát rozkaz mířit právě na tyto objekty. V noci na 28. října se však podařilo předákům USA a Sovětského svazu dospět k dohodě a zabránit další eskalaci konfliktu.

Tajná Kennedyho mapa s vojenskými objekty SSSR
Tajná Kennedyho mapa s vojenskými objekty SSSR

Majitelem mapy je šéf Ministerstva obrany USA v administrativě prezidenta Kennedyho Robert McNamara. Dostal mapu jako dárek od 35. prezidenta USA. John Kennedy ji nazýval „vítěznou mapou“, protože právě nad ní strávil rozhodující hodiny Karibské krize a nepodlehl nátlaku vojáků, kteří ho přemlouvali k útoku na sovětské pozice na Kubě.


Není zde článek celý?