Tokio podalo protest Soulu kvůli čokoládě s obrázkem sporných ostrovů

Japonsko podalo protest Jižní Koreji kvůli čokoládě, která bude podávána v pátek na večeři prezidentů Mun Če-ina a vůdce KLDR Kim Čong-una. Na čokoládě je zobrazena mapa spojené Koreji, na které jsou mimo jiné ostrovy Takešima, o které se uchází Tokio.

Vedoucí oddělení Asie a Oceánie ministerstva zahraničních věcí Japonska, Kenji Kanasugi, svolal vedení jihokorejského velvyslanectví v Tokiu a podal protest, protože to odporuje postoji Japonska v této otázce. Podobný protest byl předán diplomatickou cestou a prostřednictvím japonského velvyslanectví v Soulu.

Na čokoládě, která zdobí dezert během večeře prezidenta Mun Če-ina a vůdce KLDR Kim Čong-una po historickém summitu v pátek, je zobrazena spojená Korea. Jsou také zobrazeny ostrovy, o které se uchází Japonsko.

Skupina ostrovů Takešima se nachází mezi Japonskem a Jižní Koreou v Japonském moři. Po druhé světové válce se tyto ostrovy staly korejskými. Japonsko to nazývá „nelegální okupací“, považuje ostrovy za součást svého území a zahrnuje je do prefektury Šimane. Ostrovy jsou také známé jako horniny Liancourt. Japonsko navrhuje, aby Korea vznesla otázku ostrovů k posouzení Mezinárodním soudem OSN. Jižní Korea tvrdí, že o ostrovech není žádný spor, jelikož jsou korejským územím historicky, geograficky a legálně.


Není zde článek celý?