Turecko odsoudilo Řecko za zařazení sporných ostrovů do ekologického programu EU

Ankara odsoudila rozhodnutí Atén o zařazení oblasti sporných ostrovů Imia (Kardak) v Egejském moři do ekologického programu EU Natura 2000, praví se v prohlášení mluvčího tureckého MZV Hamiho Axoje.

Spor o dva skalnaté ostrůvky Imia (Kardak) v souostroví Dodekany v Egejském moři způsobil v roce 1996 krizi ve vztazích mezi Řeckem a Tureckem. Konflikt byl překonán po zásahu světového společenství, NATO a USA.

„Řecký parlament schválil novelu zákona o zařazení oblasti Egejského moře, v které se nacházejí Kardakské skály, do zóny programu EU Natura 2000. Nemáme vcelku námitky proti ztělesnění ekologických projektů EU, avšak Řecko se je pokouší využít ve vlastním zájmu, včetně v kontextu problémů v Egejském moři… Vztah Turecka k politice Atén v otázce ztělesnění ekologických projektů EU, včetně Natura 2000, byl podrobně sdělen Eurokomisi v roce 1998,“ praví se v prohlášení Axoje.

Podle jeho slov, „ostrovy Kardak patří nepochybně Turecku a o této otázce se nemají konat žádné diskuse.“ „Ankara znovu vyzývá Atény k zdravému smyslu, aby přestaly s pokusy o přeměnu programů EU v nástroj politických manipulací,“ prohlásil mluvčí tureckého ministerstva zahraničí.


Není zde článek celý?