Tusk nevěří v možnost vytvoření „superstátu“ z EU

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že nevěří ve vytvoření „superstátu“ v Evropě, protože je realista, ale považuje za nesmírně důležité zachovat jednotu v Evropské unii.

„Opravdu si myslím, že jednota v EU je důležitá, ale nejsem federalista. Nevěřím v jeden evropský národ, ani ve vytvoření určitého evropského superstátu. Snažím se zůstat v politice realistou a pragmatikem, současně považuji za důležité dosáhnout toho, co je možné,“ uvedl v pondělí Tusk během svého vystoupení na Vysoké škole v Dublinu.

Velká Británie opustí EU 29. března 2019. Dříve v březnu letošního roku hlavní vyjednavač z EU pro brexit Michel Barnier prohlásil, že se strany dohodly na významné části podmínek budoucího „rozvodu“. Existují dohody o právech občanů země a unie, kterých se brexit týká, o finančních závazcích země vůči EU po jejím odchodu, stejně jako přechodné období ve vztazích mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím od brexitu do 31. prosince 2020.

Dříve předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že druhá fáze jednání o brexitu bude zkouškou jednoty 27 zbývajících zemí Evropské unie.


Není zde článek celý?