USA v Sýrii mohou použit útočné ponorky, myslí si admirál námořnictva RF

V případě rozhodnutí o raketovém útoku v Sýrii USA použijí vojenské lodě námořnictva, atomové ponorky typu Los Angeles s okřídlenými raketami Tomahawk, sdělil pro Sputnik ve středu náčelník hlavního štábu Námořnictva Ruské federace Viktor Kravčenko.

Ve středu americký prezident Donald Trump oznámil na Twitteru, že Rusko musí být připraveno na sestřelení raket pouštěných po Sýrii. Rakety, podle jeho slov, budou „dobré, nové a chytré“.

„Podle zkušeností z minulých vojenských operací USA proti Jugoslávii nebo Iráku, lze s velkou jistotou uvažovat o tom, že zaprvé USA použijí okřídlené námořní rakety Tomahawk na útočných atomových ponorkách. Současně se v regionu Středozemí, opět podle zkušenosti z podobných situací, může nacházet až sedm amerických ponorek, ze kterých 2-3 jsou strategické a 4-5 víceúčelové útočné,“ řekl Kravčenko.

„Využití raketových zbraní ponorek vypadá jako nejlepší varianta v této situaci díky jejich skrytosti a mobilitě,“ dodal admirál.

Dříve v březnu náčelník ruského generálního štábu generál Gerasimov oznámil, že „USA plánují raketový útok na Sýrii, zvlášť na vládní čtvrtě v Damašku, jako záminku použijí údajný chemický útok ve východní Ghútě. Podle jeho slov, v případě ohrožení ruských bojovníků, vojenské síly Ruska budou sestřelovat americké rakety a jejich nosiče.

Zároveň si admirál myslí, že ne náhodou na letiště Hmeimim byly přeneseny protiponorková letadla Námořnictva Ruské federace Il-38, jejichž cílem je objevování a ničení ponorek pomocí leteckých bomb a torpéd, které se nacházejí na jejich palubách.


Není zde článek celý?