V Kyjevě prohlásili, že divize SS Haličina byla lepší než Rudá armáda

Divize SS Haličina, která v letech války bojovala na straně nacistického Německa, se lišila od Rudé armády, prohlásil ředitel ukrajinského Institut národní památky Volodymyr Vjatrovyč.

„Povolání do divize Haličina před bojem absolvovali roční výcvik, kdežto nováčci Rudé armády byli často hned posláni na jatka. Nebylo to ale kvůli lásce Němců k Ukrajincům: jen racionálně využili lidské zdroje, kterých bylo méně než u Rusů,“ napsal Vjatrovyč na Facebooku.

Při komentáři pochodu na počest výročí založení Haličiny ve Lvovu vyjádřil názor, že tuto událost by neměli na Ukrajině oslavovat. „V německé i sovětské armádě brali Ukrajince za 2. světové války stejně — za potravu pro děla.“

Volodymyr Vjatrovyč je znám jako aktivní bojovník s „komunistickou minulostí“ Ukrajiny a jako jeden z iniciátorů tak zvaného zákona o dekomunizaci, který zakazuje propagandu sovětské symboliky. Po schválení tohoto dokumentu došlo na Ukrajině k přejmenování měst a ulic nazvaných na počest sovětských státních činitelů a byly zlikvidovány četné pomníky.


Není zde článek celý?