V Lotyšsku našli výzkumníci pozůstatky 145 sovětských vojáků padlých v roce 1945

Poblíž obce Pampāļi v Lotyšsku byly během silničních oprav nalezeny pozůstatky 145 sovětských vojáků padlých během Druhé světové války, uvádí zpravodajský portál Delfi.

Během jednoho dne výzkumníci skupiny Legenda spolu s dobrovolníky stihli exhumovat všechny pozůstatky vojáků Rudé armády.

Velitel jednotky Talis Esmits uvedl, že před 15 lety na opačné straně stejné dálnice byly nalezeny pozůstatky 140 lidí. Osobnosti padlých vojáků mohly být určeny díky nalezených vyznamenáním. Několik medailí nalezených 22. dubna také pomohou určit jména.

Talis Esmits si je jistý, že celkový počet padlých vojáků přesahuje 300 lidí, neboť hromadné hroby pokračují také pod již založenou dálnicí. Na začátku jara 1945 se na tomto území konaly intenzivní boje mezi sovětskými a německými vojáky.

Vědecké a historické zkoumání a identifikace vyžaduje práci několika měsíců. Náležitá bádání lotyšská jednotka Legenda bude provádět spolu s ruskými kolegy. Následně budou pozůstatky znovu pohřbeny, pravděpodobně v hromadném hrobu v obci Pampāļi.


Není zde článek celý?