V NATO jsou znepokojeni modernizací ruských jaderných zbraní

Rusko modernizuje jaderné zbraně, proto musí NATO posílit jaderné zadržování, prohlásil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg během návštěvy štábu Strategického velení Ozbrojených sil USA (StratCom).

Předseda StratCom John Hyten při uvítání Stoltenberga poznamenal, že za posledních 54 let je to první návštěva hlavy NATO.

Generální tajemník Severoatlantické aliance zdůraznil „význam StratCom pro bezpečnost všech států NATO“. Stoltenberg rovněž promluvil o „rostoucím problému šíření jaderných zbraní“.

„Po skončení studené války jsme si všichni mysleli, že jaderné zadržování nebude mít takový velký význam, dnes ale vidíme, že se ve skutečnosti stalo ještě významnějším,“ řekl.

Generální tajemník NATO mluvil také o nutnosti poskytování na vysoké úrovni podpory zadržování kvůli rostoucí síle Ruska.

„Staré jaderné mocnosti, zejména Rusko, modernizují jaderné zbraně, a proto potřebujeme, aby si NATO zachovalo spolehlivé a mocné kapacity na zadržování, jaderné síly jsou samozřejmě neoddělitelnou součástí spolehlivého zadržování pro všechny spojence,“ řekl na závěr Stoltenberg.


Není zde článek celý?