V USA lhostejně reagovali na dodávky S-300 do Sýrie

Dodávky protivzdušných raketových systémů S-300 Sýrii sotva dokážou zastavit útok americké okřídlené rakety, domnívá se autor The National Interest Dave Majumar.

Ruské S-300 jsou určeny na zachycení raket středního a velkého doletu, kdežto americké Tomahawky a další řízené střely létají v mimořádně malé výšce, je velmi složité je zaregistrovat, sledovat a zachytit, s výjimkou velmi malé vzdálenosti, kvůli zakřivení Země a takovým krajinám jako kopce, hory a údolí.

Citlivost pozemních radarů by se dala zvýšit s pomocí radiolokačních letounů A-50, jak se však domnívá Majumar, Rusko sotva předá tento stroj Sýrii.

„Dokonce kdyby Moskva začala dodávat systémy S-300 režimu (prezidenta Sýrie Bašára) Asada, ruské zbraně sotva dokážou zastavit americký útok okřídlenou raketou,“ píše na závěr expert.

Podle informace listu Kommersant může Rusko bezplatně dodat S-300 Sýrii v nejbližším čase. Portál The Drive nevyloučil, že blízkovýchodní země tyto systémy již dostala. Damašek požádal Moskvu o S-300 již v roce 2010, což bylo odmítnuto.


Není zde článek celý?