Vědci zjistili, jak omladit srdce a cévy o 20 let

Užívání mitochondriálně adresovaných antioxidantů napomáhá omlazení cév. Zjistila to skupina vědců pod vedením odborníků z Coloradské univerzity v Boulderu, oznámil portál MedicalXpress.

Vědci provedli experiment za účasti 20 starších lidí ve věku 60 až 79 let. Polovina z nich brala v průběhu šesti týdnů antioxidant MitoQ, jehož působení je zamířeno na mitochondrie. Ostatní pacienti brali placebo.

Za měsíc a půl vědci zkontrolovali, jak funguje oběhová soustava účastníků experimentu. Poté si skupiny vyměnily místa a experiment byl zopakován.

V jeho důsledku byly u účastníků zaznamenány cévní změny ekvivalentní omlazení o 15 až 20 let. Fungování cév se mj. zlepšilo o 42 %. Podobné ukazatele mohou v perspektivě snížit nebezpečí vývoje srdečních chorob o 13 %.

„Byla to první klinická zkouška, v níž se hodnotil vliv mitochondriálních antioxidantů na fungování lidských cév,“ řekl autor studie Matthew Rossman.

Podle jeho slov mají podobné léčebné metody reálné perspektivy pro snížení rizika srdečních cévních chorob spojených s věkovými změnami.


Není zde článek celý?