Vědci zjistili, proč „sovy“ mohou zemřít dříve než „skřivani“

Lidé, kteří dávají přednost nočnímu bdění, mohou mít desetiprocentně kratší život než ti, kteří vstávají brzy. K tomuto závěru dospěli američtí vědci ze Severozápadní univerzity, píše časopis Sciencedaily.

Průzkumu se účastnilo asi půl milionů Britů. Vědci zjistili, že „sovy“ mají kvůli chronickému nedostatku spánku značně více šancí na zničení zdraví než „skřivani“. Kdo pozdě vstává, má také sklon k onemocnění.

Svět je přizpůsoben pro „skřivany“, proto jsou „sovy“ vystaveny stresu kvůli nutnosti vstávání časně ráno. „Tento problém se nedá dál ignorovat,“ míní biolog Malkolm von Schantz. Podle jeho názoru se má společnost přizpůsobit také sovám, které by měly dostat možnost, aby začínaly pracovat později a také později odcházet.

Vědci také zjistili, že vytvoření „ranního nebo večerního“ typu osoby ovlivňuje stejnou mírou genetika a životní prostředí. Lékaři doporučují „sovám,“ aby měly přesný denní harmonogram a také, aby se snažily dělat důležité věci ráno.

Vědci z Lékařské koleje Alberta Einsteina zjistili, že správně zvolený čas spánku značně zvýší produktivitu a také umožní člověku, aby se cítil čilý a zdravý.


Není zde článek celý?