Viděli jste nový slovenský Spartan?

Druhé vojenské nákladní letadlo už dorazilo na Slovensko.

Druhé ze dvou vojenských nákladních letadel Spartan C-27J pro ozbrojené síly již dorazilo na Slovensko. 9. dubna přistálo na letecké základně v regionu Záhorie na západním Slovensku. Ministr obrany Peter Gajdoš (SNS) ho osobně přivítal spolu s dalšími představiteli ministerstva obrany a ozbrojených sil.

„Toto letadlo, spolu s prvním, je připraveno plnit úkoly spojené s domácími i mezinárodními krizovými opatřeními,“ cituje Gajdoše agentura TASR.

První Spartan, dodaný na Slovensko koncem roku 2017, byl již použit pro přepravu materiálu a vybavení pro slovenský kontingent působící v rámci mírové operace UNFICYP na Kypru.

Cena každého letadla činí 35,8 milionu EUR bez DPH. Dodání prvního Spartana italským dodavatelem bylo zpožděno, ale bylo to kompenzováno slevou, což znamená úsporu pro Slovensko ve výši 879 000 EUR. Druhé letadlo bylo dodáno včas.

Nákup obou letadel se datuje rokem 2008, kdy byl dodavatel vybrán ve veřejné soutěži, ale dohoda nebyla podepsána až do roku 2014. Součástí smlouvy je i logistická podpora, napsal TASR.


Není zde článek celý?