Vydání Nikulina do USA bylo v souladu s českými zákony

Hodně vzrušení vyvolalo nedávné vydání Jevgenije Nikulina k trestnímu stíhání do Spojených států amerických. Je však třeba opustit emoce a držet se faktů. Česká policie Rusa zadržela předloni v říjnu v Praze na základě amerického zatykače a v souladu s mezinárodním právem, který ho spojuje s devíti nezákonnými činy. Měl se dopustit útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Protiprávním způsobem se Nikulin měl zmocnit i osobních údajů několika milionů lidí.

Ve stejný den, kdy dorazila americká žádost o jeho vydání, tedy 16. listopadu 2016, o Nikulina požádala také ruská strana. A to na základě příkazu k zadržení vydaném o šest dnů dříve moskevskou prokuraturou. Důvodem byla internetová krádež v hodnotě desítek tisíc korun z roku 2009.

České soudy pravomocně rozhodly, že vydání je přípustné do obou zemí. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán uvedl, že se rozhodne podle toho, která ze žádostí je závažnější a nakonec upřednostnil tu americkou. Poté, co Ústavní soud zamítl Nikulinovu žádost o politický azyl jako zjevně neopodstatněnou, padl definitivní verdikt o jeho vydání do USA.

Myslím si, že je třeba dát na odborníky, kteří se touto kauzou podrobně zabývali a měli k dispozici potřebné informace. Výkřiky bez znalostí podrobností tohoto případu jsou k ničemu. Naše nejvyšší justiční instituce, Ústavní soud, v kauze údajného ruského hackera navíc neshledala žádné pochyby o nezávislosti amerických soudů a není proto podle ní důvod k nedůvěře ve spravedlivý proces pro obviněného. Soudci ve svém verdiktu také uvedli, že americká žádost o vydání byla velmi dobře zdůvodněna a podložena důkazy svědčícími v neprospěch stíhaného.

Připomněl bych v této souvislosti ještě jednu skutečnost, o které se moc nemluví. Americký občan Kevin Dahlgren zavraždil v Brně před pěti lety čtyři lidi a podařilo se mu utéct do své domovské země. USA běžně své občany k potrestání do zahraničí nevydávají. V tomto případě však udělaly výjimku a vraha předaly České republice k potrestání. I proto si myslím, že vydání Nikulina právě do USA bylo správné, ačkoliv mu tam hrozí více než 50 let vězení. Na rozdíl od okolí prezidenta Miloše Zemana nemám jednoduše důvod pochybovat o správnosti rozhodnutí našich úřadů a soudů.

Autor je europoslancem za KDU-ČSL

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?