Osud libyjského generála Chalífy Haftara prozatím není jasný. Zatímco zdroj Sputniku v Tripolisu uvedl, že Haftar zemřel, v libyjské národní armádě uvedli, že maršál je na živu a zdráv.
„Pánové maršál je zdráv. Brzy se o tom přesvědčíte,“ řekl zástupce libyjské národní armády Ahmed al-Mismari agentuře Sputnik.
Dříve zdroj v Tripolisu v pátek sdělil, že Haftar zemřel. „Dostali jsme informaci o jeho smrti,“ řekl zdroj Sputniku.
O údajné Haftarově smrti napsal na Twitteru egyptský právník Mustafa Bakri: „Smrt polního maršála Chalífy Haftara, velitele libyjských ozbrojených sil, je velká ztráta…“
رحيل المشير خليفة حفتر القائد العام للقوات المسلحه الليبيه خساره فادحه ، لقد كان الرجل قاسما مشتركا بين ابناء ليبيا الشرفاء ، استطاع اعادة
— مصطفى بكري (@BakryMP) 13. dubna 2018
Smrt ale potvrdil portál Libya Observer s odvoláním na diplomatické zdroje.
Just In: #Libya‚s warlord Khalifa #Haftar has died, diplomatic sources confirm pic.twitter.com/nbHD63Y1kh
— The Libya Observer (@Lyobserver) 13. dubna 2018
Zprávy o smrti generála potvrdil i Libyan Express. Nicméně jiné zdroje tvrdí, že zprávy o jeho smrti jsou nepodložené a prvním, kdo je začal šířit, byla televize v Turecku, která je napojena na Muslimské bratrstvo*.
💥👆:
UPDATE:
Meanwhile, other reports say the story of Gen. Haftar’s death is baseless and the first source which circulated the rumors about him passing away was a TV channel linked to Muslim Brotherhood (Hafter’s top enemies) and broadcasting from Turkey. #Libya”— Hasan Sari (@HasanSari7) 13. dubna 2018
Předtím tento týden Le Monde psal, že Haftar mohl být dopraven na urgentní léčbu do pařížské nemocnice. Podle listu 75letý velitel mohl utrpět infarkt a byl dopraven do Paříže přes Jordánsko. V LNA ale uvedli, že Haftar navštívil Jordánsko kvůli politickému vyjednávání.
Haftar se svou libyjskou národní armádou sehrál klíčovou roli v porážce islamistů v Benghází v létě 2017. Egypt podporoval Haftara v jeho boji proti islamistickým ozbrojencům. Haftar usiloval zničit jakoukoliv islamistickou teroristickou skupinu v Libyi včetně Muslimského bratrstva*.
Libye upadla do chaosu po svržení Muammara Kaddáfího a intervenci NATO v roce 2011. Mocenského vakua využily teroristické skupiny včetně Islámského státu*. Mezi hlavní politické síly patří parlament v Tobruku, který podporuje Haftara, a vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu.
*Jedná se o teroristické skupiny, jež jsou v Rusku zakázané.