Zástupce libyjské národní armády vyvrátil smrt maršála Haftara

Osud libyjského generála Chalífy Haftara prozatím není jasný. Zatímco zdroj Sputniku v Tripolisu uvedl, že Haftar zemřel, v libyjské národní armádě uvedli, že maršál je na živu a zdráv.

„Pánové maršál je zdráv. Brzy se o tom přesvědčíte,“ řekl zástupce libyjské národní armády Ahmed al-Mismari agentuře Sputnik.

Dříve zdroj v Tripolisu v pátek sdělil, že Haftar zemřel. „Dostali jsme informaci o jeho smrti,“ řekl zdroj Sputniku.

O údajné Haftarově smrti napsal na Twitteru egyptský právník Mustafa Bakri: „Smrt polního maršála Chalífy Haftara, velitele libyjských ozbrojených sil, je velká ztráta…“

Dříve v libyjské národní armádě uvedli, že Haftar opustil Francii a vrátil se v pátek do Benghází. Hlava politické sekce libyjské národní armády Al-Obeidi uvedl, že se osobně setkal s polním maršálem a ujistil, že se Haftar cítí skvěle a je v dobré fyzické kondici.

Smrt ale potvrdil portál Libya Observer s odvoláním na diplomatické zdroje.

Zprávy o smrti generála potvrdil i Libyan Express. Nicméně jiné zdroje tvrdí, že zprávy o jeho smrti jsou nepodložené a prvním, kdo je začal šířit, byla televize v Turecku, která je napojena na Muslimské bratrstvo*.

Předtím tento týden Le Monde psal, že Haftar mohl být dopraven na urgentní léčbu do pařížské nemocnice. Podle listu 75letý velitel mohl utrpět infarkt a byl dopraven do Paříže přes Jordánsko. V LNA ale uvedli, že Haftar navštívil Jordánsko kvůli politickému vyjednávání.

Haftar se svou libyjskou národní armádou sehrál klíčovou roli v porážce islamistů v Benghází v létě 2017. Egypt podporoval Haftara v jeho boji proti islamistickým ozbrojencům. Haftar usiloval zničit jakoukoliv islamistickou teroristickou skupinu v Libyi včetně Muslimského bratrstva*.

Libye upadla do chaosu po svržení Muammara Kaddáfího a intervenci NATO v roce 2011. Mocenského vakua využily teroristické skupiny včetně Islámského státu*. Mezi hlavní politické síly patří parlament v Tobruku, který podporuje Haftara, a vláda národní jednoty, která sídlí v Tripolisu.

*Jedná se o teroristické skupiny, jež jsou v Rusku zakázané.


Není zde článek celý?