Zeman se chtěl soudit kvůli zprávě, že má rakovinu. Teď couvl

Brněnský radní Svatopluk Bártík před několika měsíci napsal na sociální síť, že prezident trpí rakovinou. Zpráva vyvolala vlnu reakcí včetně žaloby ze strany prezidenta Miloše Zemana. Podle serveru Aktuálně.cz však nyní hradní právník žádá přerušení řízení.

Bártík loni v listopadu na svém facebookovém profilu uvedl, že Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Před prezidentskými volbami, v nichž Zeman obhajoval mandát, podle něj měla veřejnost právo znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele. Hrad i Zemanův lékař jeho slova vzápětí odmítli. Na Bártíka podali právníci prezidentské kanceláře trestní oznámení a žalobu na ochranu osobnosti, v níž požadovali omluvu a pět milionů korun.

Zemanův advokát Marek Nespala žádost o přerušení odůvodnil tím, že prezident současně podal na Bartíka trestní oznámení, které policie prošetřuje. A chce, aby civilní spor o ochranu osobnosti pokračoval až poté, co policie pravomocně ukončí vyšetřování.

Podle právníků, které server Aktuálně.cz oslovil, je to naprosto nelogický krok, protože by stačilo ukázat Zemanovu lékařskou zprávu. „Žalobce si asi neuvědomil, že bude muset v civilním řízení dokazovat svoje tvrzení, tedy perfektní zdravotní stav. Je to logické, protože žalovaný nemá přístup do zdravotní dokumentace,“ sdělil serveru právník Václav Vlk s tím, že soudce by měl přerušení řízení odmítnout.

Zdravotní stav prezidenta Zemana budí pozornost dlouhodobě. Během prvního roku prezidentského mandátu se potýkal i se zraněním, které si koncem října 2013 přivodil doma, když v noci upadl a narazil kolenem do skříně. Šéf jeho lékařského koncilia Martin Holcát přitom vyloučil, že by za úrazem mohl stát alkohol nebo mrtvice, jak spekulovala některá média. Se zraněním se tehdy prezident léčil více než měsíc, zpočátku se pohyboval na vozíku, později s pomocí berlí, od prosince pak začal jako oporu používat hůlku.

Loni působil Zeman mnohokrát unaveně, zřejmé to bylo především při jeho cestě do Číny a Vietnamu. Hrad ovšem přičítal únavu náročnému programu. Sám Zeman se již v září 2016 svěřil, že se mu zlepšily hodnoty cukrovky, zatímco neuropatie zůstává na stejné úrovni, loni v listopadu pak hovořil o tom, že mu „odešla cukrovka“. Jeho lékař Miloslav Kalaš vysvětlil, že ke snížení hodnot glykemie přispělo dodržování diety a prezidentovo výrazné zhubnutí. Za velké riziko ovšem Kalaš označil to, že Zeman „hodně kouří“.

Letos 9. ledna šéf lékařského konzilia Holcát řekl, že Zeman je v dobré fyzické a psychické kondici a cítí se dobře. Prezidentův ošetřující lékař Miloslav Kalaš řekl, že Zemanův stav je takový, aby mohl nadále vykonávat svou funkci. Společně s dalšími lékaři odmítli, že by Zeman onemocněl rakovinou. Novináři na tiskové konferenci nesměli klást otázky.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?