Zeman tlačí na Babiše. Dohodu o vládě má mít Babiš hotovou do týdne

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne přijal na zámku v Lánech premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Jednali spolu o vývoji kolem sestavování vlády a zjevně i o postoji vlády ke spojeneckému útoku v Sýrii.

Babiš po setkání před novináři žertoval, že se jen prochází v parku. Pak oznámil, že hnutí ANO chce mít do příštího pátku dohodu o nové vládě. Zjevně tak reaguje na tlak prezidenta Miloše Zemana, aby již jednání uzavřel. Zdá se, že Babiš dostal nůž na krk a musí dojednat vládu do týdne.

Ke spojeneckému útoku v Sýrii zaujal Babiš po jednání se Zemanem podstatně zdrženlivější postoj než jaký projevil v sobotu na svém twitterovém účtu. Babiš v podstatě zařadil ve svém prozápadním kurzu zpátečku, a to jak kvůli prezidentovi tak i kvůli tomu, že se hnutí ANO uchází o podporu komunistické strany.

Babiš vyjednává o druhém pokusu o sestavení vlády poté, co jeho první vláda v lednu nezískala důvěru Sněmovny. Minulý týden zkrachovala jednání mezi ANO a ČSSD o koaličním kabinetu, který by podporovala KSČM. Zeman poté doporučil Babišovi, aby hledal podporu pro svou vládu u KSČM a SPD, ve čtvrtek ale výbor hnutí ANO tuto možnost odmítl a vyzval k obnovení rozhovorů s ČSSD.

Babiš Zemana informoval o důvodech, proč se ANO vrací k jednání se sociálními demokraty. S předsedou ČSSD Janem Hamáčkem se prezident sejde ve čtvrtek odpoledne. Na příští týden má Zeman naplánované i schůzky s předsedou ODS Petrem Fialou, předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.

Vyjednavači ANO a ČSSD se k dalším rozhovorům sejdou v pondělí večer. Sociální demokraté čekají, s čím ANO přijde, potom se rozhodnou, zda budou v jednání o vládě pokračovat. První vyjednávání mezi oběma uskupeními dospěla v programu prakticky ke kompletní dohodě, zkrachovala ale na personáliích. ČSSD vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě, ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?