Zodpovědný prezident už by Babiše poslal s jeho nevyjednáváním do Čapáku

Miloš Zeman, Andrej Babiš. |

Důvěru vládě z podvodu obviněného Andreje Babiše už mohou dát jen extrémisté z KSČM nebo SPD. Žádná jiná strana s ním do vlády nepůjde. Důvod je jednoduchý. Babiš nevyjednává. Potencionálním partnerům nedává zajímavé nabídky. Nezajímají ho jejich návrhy a požadavky. Nechce koaliční vládu. On chce vládnout sám společně se svými zaměstnanci. Chce, aby současný stav zůstal navždy.

Nutnost získat důvěru poslanecké sněmovny je pro něj obtíž, nepříjemná epizoda, se kterou ho neustále někdo otravuje a vyrušuje od makání. Občanští demokraté řekli hned, že se s ním bavit nebudou, nakonec si ho vyslechli a vysmáli se mu. Došlo jim, že Babišovi o žádnou koalici nejde. Sociálním de mokratům to trvalo déle. Nakonec také přišli na to, že by je Babiš měl jen jako kašpárky.

Kdyby Česká republika měla zodpovědného prezidenta, už by dávno zasáhl. Ponechme stranou, že zospovědný prezident by ani takového člověka nepověřil sestavením vlády. Prezident by si teď Babiše měl podvat na kobereček a říci mu: „Tak podívej se Andreši, nikdo s tebou do vlády nejde. Neumíš vést jednání. Na to, že bych spouhlasil s podporou vlády od extrémistům, zapomeň. Takže já rozpustím sněmovnu a vyhlásím předčasné volby, Andreši. Ale aby bylo jasno, ještě předtím se sejdu s předsedy všech demokratických stran a budu se s nimi bavit o možnosti sestavit takovou vládu, ve které by jsi ty nebyl premiérem. Tvůj čas už vypršel. A ještě něco. Uvědom si, že pravomoci tvojí vlády bez důvěry mají hranice zhruba asi u objednávání papíru do kopírek. Nepouštěj se do žádných větších akcí.“

Tak to by řekl správný prezident. Jenže my máme Miloše Zemana.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?