Bývalý špion se domnívá, že Izrael překazil íránský raketový útok proti Sýrii

Bývalý velitel analytického oddělení izraelské vojenské výzvědné služby Yossi Kuperwasser se domnívá, že židovský stát dokázal minulou noc odvrátit íránský útok na území Sýrie.

Podle jeho slov šlo o plánovaný raketový útok, který měl být namířen na armádní objekty na Golanských výšinách, kde byly minulou noc rozestaveny další prostředky protiraketové obrany a otevřen bombový úkryt pro civilisty.

„Izrael pravděpodobně dokázal minulou noc odvrátit útok ze strany Íránců,“ řekl Kuperwasser na briefingu pro zahraniční novináře.

„Myslím si, že konkrétní hrozba, o které se mluvilo včera, byl pravděpodobně raketový útok na Golanské výšiny a hlavně na vojenské objekty, které se tam nacházejí. Armáda se rozhodla neriskovat a přijala opatření k zajištění bezpečnosti civilistů otevřením protiraketového úkrytu,“ dodal brigádní generál rezervy.

Írán se podle Kuperwassera snaží o to, aby byla v Sírii vytvořena infrastruktura, která by jí umožnila vzdáleně vyhrožovat Izraeli raketami země-země, útočnými bezpilotními letadly a vzdušnými obrannými systémy.

„Snažili se to udělat pomocí různých „zastupujících sil“ podél hranic na Golanských výšinách. To se jim nepodařilo, takže se v posledních několika měsících snaží vytvořit infrastrukturu, která by jim umožnila útočit na Izrael z území Sýrie, které nepřilehají bezprostředně k hranicím,“ řekl Kuperwasser.


Není zde článek celý?