Co má společného premiér v demisi Babiš s primátorkou Krnáčovou

Pražská primátorka Adriana Krnáčová a premiér v demisi Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Andreje Babiše s jeho bývalou chráněnkou Adrianou Krnáčovou nepojí pouze slovenské kořeny, jak by se na první pohled mohlo zdát. Než Andrej Babiš založil hnutí ANO, pohyboval se pouze v pozadí velké politiky. Pro veřejnosti byl pouze jedním z velkých kluků, který vybudoval úspěšný holding Agrofert. Nikdo se nezabýval minulostí v éře komunismu či pobíráním evropských dotací. A stejně tak má i dosluhující primátorka za sebou působivou kariéru. Pracovala například v neziskové Transparency International. S odstupem času se současní zaměstnanci od Krnáčové distancují. Časté otázky na bývalou kolegyni shrnuje vedoucí právní poradny TI Leyer: Hele, co ta Krnáčová, to se za ní v Amnesty nestydíte?

Dále, jak Babiš, tak Krnáčová nejdou pro peprnější vyjádření daleko. Když krátce po nástupu na Magistrát otevírala Krnáčová tunel Blanka, nazvala stavební projektanty debily. Stranou nezůstali ani samotní Pražané, kteří jsou podle slov primátorky zpovykaní a neumí docenit fungující a hustou veřejnou dopravní síť. Za dva dny po jejím výroku nastal dopravní kolaps na Žižkově. Stalo se tak v důsledku stavebních prací pod jejím vedením.

Premiér v demisi zase proslul výrokem na adresu Reportéru ČT, které nazval ,,zkorumpovanou pakáží, která točí reportáže na objednávku“. Svobodná média jsou pojistkou liberální demokracie. A jako taková čelí neustálým pokusům o jejich zdiskreditování.

Sliby a chyby se pak zřejmě nevyhýbají žádnému z nás. Primátorka měla na počátku velké vize a v předvolebních spotech slibovala, že ,,vše prostě uděláme“. Od zahájení výstavby metra D, přes zavedení přímého vlakového spojení z letiště do centra, až po zavedení signálu v metru.

Jen namátkou, infrastruktura je v havarijním stavu, Trojská lávka v prosinci spadla a Libeňský most plánuje Krnáčová zbořit raději rovnou sama. Právě poslední zmiňovaný objekt se stal dílčím sporem na pražském Magistrátu. Krnáčová je pevně rozhodnuta historickou stavbu nahradit mostem novým. Proti ní se staví opozice v čele s Jiřím Čižinským (KDU-ČSL). Tak zásadní rozhodnutí by přitom měla udělat až nová legitimní vláda. Ale Krnáčová šije horkou jehlou a ráda by stihla prosadit zbourání mostu sama. Pro takové rozhodnutí naštěstí nedisponuje potřebnou většinou.

Chce se snad Krnáčová pomstít zpovykaným Pražanům, že nedocenili její působení?

Tak jako šéf hnutí ANO svádí Krnáčová své nezrealizované projekty na nevůli jejího okolí. Krnáčová by ráda pracovala pro lidi, ale všichni jí hází klacky pod nohy. Ať jde o mobilní operátory při pokrytí metra mobilní sítí či samotné úředníky během plnění jejích nařízení. Primátorka nejdříve nazve lidi idioty a pak čeká, že se s elánem vrhnou do práce.

Kdo Krnáčovou k takovému jednání inspiroval?

Velký holding, jakým je Agrofert, by se stěží budoval na přátelských kontaktech s konkurencí. Jako tvrdý businessman je Andrej Babiš zvyklý hrát sám za sebe. A Adriana Krnáčová se jako žák od učitele dost možná nechala inspirovat. Na zastupitelstvech hlavního města často sedí osamocena, zatímco kolegové z rady diskutují body programu.

Kde je tedy její ,,tým profíků“ z billboardů?

Týmu se zřejmě již nikdy nedočkáme, ale nového kandidáta na primátora za hnutí ano. Na sklonku dubna do situace vstoupil sám šéf a rozhodl se ve vnitrostranické volbě podpořit Patrika Nachera. Rychlý zvrat událostí nastal převážně v důsledku skandálů posledních týdnů. Jestli bychom našli obyvatele Prahy, který byl se svou primátorkou spokojen (nepočítejme samotnou Krnáčovou), těžko odhadovat. Nezbývá než doufat, že budou mít Pražané tentokrát při podzimních volbách šťastnější ruku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?