DOKUMENT: Bývalí zaměstnanci ÚSTR protestují proti spolupráci ústavu s Ruskem

Bývalí zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů sepsali otevřenou výzvu, kterou apelují na radu Ústavu, aby odvolal ředitele. Vadí jim, že se ÚSTR zapojí do Česko – Ruského fóra, který dal dohromady Miloš Zeman a Vladimir Putin. Fórum považují za nástroj propagandy Ruska. Jejich otevřená výzva koluje na sociálních sítích. Deník FORUM 24 ji přžináší v plném znění:

Otevřená výzva bývalých i současných pracovníků ÚSTR Radě Ústavu v souvislosti s iniciativou Česko-ruské fórum

Dne 22. listopadu loňského roku se skupina diplomatů, odborných pracovníků a jiných známých osobností veřejného života obrátila na Ministerstvo zahraničních věcí ČR s otevřeným dopisem, varujícím před společnou iniciativou prezidenta Miloše Zemana a Vladimira Putina nazvanou Česko-ruské fórum. Jasně vyjádřila a zdůvodnila svou obavu, že plánovaný krok bude využit současným ruským režimem jako jeden z mnoha nástrojů legitimizace jeho nedemokratické politiky ve světě i doma ‒ jako vzorný příklad toho, že namísto rezolutní pozice západního společenství vůči Rusku má nastoupit „dialog” na bilaterální úrovni.
Pokládáme proto za šokující skutečnost, že se Ústav pro studium totalitních režimů, jehož posláním je historické zkoumání mimo jiné i mechanismů totalitní propagandy sloužící sovětsko-ruské dominanci, rozhodl pod vedením ředitele Zdeňka Hazdry na této proruské iniciativě podílet. Symbolicky se tak děje ve dnech, kdy ukrajinský režisér Oleg Sencov strádá za polárním kruhem hladovkou, o stovkách lidí z okupovaného Krymu a ukrajinského Donbasu nemají jejich blízcí dlouhodobě žádné zprávy a profese investigativního žurnalisty v Rusku se často rovná rozsudku smrti.
Žádná výhoda archivních akvizic, kterou se protagonisté fóra zaštiťují, nemůže vyvážit to, čím je pro historika ztráta osobní integrity, pokud historik nebo badatel opomíjí morální cenu, kterou za tyto výhody platí. Vedení ústavu tím zároveň jedná v duchu neslučitelném s působením a prací některých svých současných i bývalých zaměstnanců, kteří na tuto nebezpečnou rovinu ruských aktivit dlouhodobě poukazují. Slova šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka, podle nějž je fórum obdobou Česko-německého diskusního fóra, nelze v těchto souvislostech chápat jinak než jako cynickou manipulaci. Pokud to současné vedení ÚSTR nechápe, jedná se o výmluvné dokreslení toho, kam se Ústav pro studium totalitních režimů za pět let po odvolání Daniela Hermana a propouštění desítek původních zaměstnanců propadl a jak moc se zpronevěřil svému původnímu etickému poslání.
My níže podepsaní žádáme proto Radu Ústavu, aby využila zákonného ustanovení podle par. 9, odst. b) zákona č. 181/2007 Sb., které jí ukládá pravomoc jmenovat a odvolávat ředitele a dohlížet na jeho činnost (zvýrazněno pisateli), aby bez zbytečného prodlení využila svých zákonem daných pravomocí a zabránila této aktivitě, která je v rozporu s duchem a literou zákona č. 181/2007 Sb. na základě něhož byl ÚSTR zřízen. Dále aby zabránila pokračující devastaci této instituce, ke které již pět let systematicky dochází.

V Praze dne 30. května 2018

Gabriela Amstibovská
Petr Blažek
Jan Kalous
Peter Rendek
Radek Schovánek
Martin Slávik
David Svoboda
Miroslav Vodrážka
Pavel Žáček

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?