Evropa našla viníky znečištění vzduchu. Slovensko a Česko se vyhnuly soudnímu stíhání

Evropská komise se rozhodla zažalovat u soudu Evropské unie několik států včetně Francie a Německa kvůli nedodržení čistoty vzduchu. Na tiskové konferenci to oznámil eurokomisař pro životní prostředí Karmenu Vella, uvádí Reuters.

Jak uvádí agentura Reuters, Velká Británie stejně jako Francie a Německo má být předvolána k odpovědnosti kvůli převýšení limitů na emisi oxidu dusičitého (NO₂). Kromě toho se Maďarsko, Itálie a Rumunsko odchýlily od standardů, týkajících se hladiny tvrdých částic.

Už v lednu Evropská komise uváděla, že vůči členským zemím, které i nadále překračují ukazatele stanovené v letech 2005 a 2010, budou přijata tvrdá opatření. „Evropská komise dospěla k závěru, že v případě šesti členských států navržená dodatečná opatření nestačí k tomu, aby stav vzduchu odpovídal standardům v co nejkratší lhůtě“, řekl Vella.

Dodal, že Španělsko, Slovensko a Česká republika se vyhnuly soudnímu stíhání: slíbily totiž, že zavedou nová pravidla, která budou napomáhat snížení znečištění vzduchu.

V lednu mezinárodní skupina vědců z Norska, Velké Británie, USA a Německa dospěla k závěru, že odstranění znečišťujících látek ze vzduchu může zvýšit globální oteplení.


Není zde článek celý?