Expert zhodnotil rozhodnutí USA o zrušení cla na dovoz 155 druhů zboží z Ukrajiny

Zástupce děkana fakulty světové ekonomiky a politiky Vysoké školy ekonomické Andrej Suzdalcev okomentoval v rozhovoru pro RT rozhodnutí USA o zrušení bezcelního dovozu 155 druhů ukrajinského zboží.

„Ukrajinské hospodářství skutečně pomalu zvyšuje dodávky své produkce na západní trhy. Ale je třeba říci, že americký trh pro něj není hlavní…. Z politického hlediska jde ale o velkou facku režimu Petra Porošenka. Mechanismus nátlaku byl uplatněn konkrétně proti němu,“ vysvětlil ekonom.

Suzdalcev rovněž poznamenal, že nátlak na ukrajinského prezidenta začal již omezením spolupráce s MMF a diskusí o reformách na Ukrajině, zejména co se týče návrhu zákona o zřízení protikorupčního soudu.

„Proto by se podobné věci neměly hodnotit jako ryze ekonomické. Ano, Trump provádí politiku protekcionismu v zájmu vlastního hospodářství. Ukrajina však není žádný konkurent, není to Evropa, není tu takový objem vzájemného obchodu. Proto jde o narážku Porošenkovi, která se týká jeho možného úspěchu v prezidentských volbách, které se mají konat v příštím roce,“ shrnul expert.

Tisková služba ukrajinského ministerstva ekonomického rozvoje předtím sdělila, že USA zrušily bezcelní dovoz na více než 150 druhů ukrajinského zboží.


Není zde článek celý?