Hrad odtajnil část zprávy o novičoku

Jiří Ovčáček dnes pomocí webové stránky Hrad.cz zveřejnil část tajné zprávy Vojenského zpravodajství o novičoku.

„Prezident republiky byl na základě zadání, které obdržely zpravodajské služby, informován Vojenským zpravodajstvím o případu, kdy bylo ve Vojenském výzkumném ústavu (VVÚ) v roce 2017 legálně mikrosyntézou vyrobeno několik miligramů směsi, která obsahovala látku A-230, označovanou jako novičok. Po testování byl vzorek zničen,” uvádí odtajněná část zprávy.

Současně bylo sděleno, že se jedná o jinou látku ze skupiny novičok, než byla použita v případě útoku na Skripala.

Zveřejnění tajné zprávy je reakcí na Zemanova slova z konce dubna, kdy uvedl: „Množství toho vyrobeného jedu bylo údajně malé a po testování byl tento jed zničen.“ Tehdy také tvrdil, že zpráva není vedena ani jako přísně tajná, ani tajná, dokonce ani jako důvěrná, takže je z ní možné omezeně citovat.

Sněmovní komise pro kontrolu činnosti vojenského zpravodajství již dříve uvedla, že se uskutečnila pouze laboratorní mikrosyntéza pro výzkumné a ochranné účely, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu.

„Rozhodující v celé záležitosti je, zda „novičok“ v laboratorních podmínkách vyrobili,ať již chemickou reakcí nebo syntézou chemických látek, neboť i syntézou lze „novičok“

vyrobit. K tomuto závěru nás vedou jak část VI bod 7 Kontrolní přílohy Úmluvy, který pod pojem výroba zahrnuje i syntézu

chemických látek, tak část IX bod 1 Kontrolní přílohy Úmluvy, který syntézu považuje za způsob výroby chemické látky,“ kontruje hradní text s tím, že Úmluva ani zákon a vyhláška pojem „mikrosyntéza“ neznají.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?