Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)

Juriji Ivanoviči, v předvečer přehlídky na Rudém náměstí se nejvíce hovoří o tom, že se jí premiérově zúčastní Terminator. Čím si toto bojové vozidlo podpory tanků vysloužilo právo účasti na přehlídce?

Neřekl bych, že si Terminator svou účast vysloužil. On si ji vytrpěl. Jeho vývoj byl dokončen již před delší dobou, ale bohužel se pro něj nenašlo uplatnění. Dlouho jsme zvažovali, zda tento typ do výzbroje přijmout. Nakonec jsme se rozhodli otestovat Terminatora během konfliktu v Sýrii – a osvědčil se výborně. A právě tato skutečnost se stala impulsem, díky kterému jsme se k BVPT (bojové vozidlo podpory tanků) postavili čelem. Stroj totiž prokázal opravdu jedinečné vlastnosti: spojuje v sobě bojové schopnosti tanku a současně i požadavky na bojové vozidlo pěchoty (viz video dole).

Terminatora lze bez rozpaků nazvat vozidlem podpory tanků. Jde vlastně o samostatnou bojovou jednotku schopnou efektivního nasazení jak v podmínkách městské zástavby, tak i v členitém otevřeném terénu. Má velmi účinnou výzbroj: protitankové řízené střely, dva rychlopalné kanony, velkorážní kulomet…
Na obou bocích má umístěny granátomety….
Ano… To je další důvod, proč je to sama o sobě skvělá zbraň.
Vždy se snažíme připravit pro naše občany nějaké překvapení. A na přehlídce, která je pro nás tím největším svátkem, chceme ukázat, čím žijí ruské ozbrojené síly, ukázat novinky z naší výzbroje. V tomto roce můžeme ukázat skutečně mnoho novinek, kterým se vyplatí věnovat pozornost.
V první řadě jsou to nové obrněné automobily Tajfun-K 4×4.

Během předchozích tří let jsme divákům předváděli vozy Tajfun-K 6×6, které se mimochodem také velmi osvědčily v Sýrii. Letošní novinka, Tajfun-K 4×4, má rovněž velmi dobré schopnosti a provozní charakteristiky a také on se osvědčil v Sýrii. Navíc však našel využití u výsadkového vojska, protože na rozdíl od předchozích typů může být vysazován na padácích společně s vojáky.
Další novinkou bude, jak jsme si již řekli, bojové vozidlo podpory tanků Terminator. Přehlídky se zúčastní i modernizované typy raketové techniky protivzdušné obrany pozemních vojsk: bude se jednat o komplexy Tor-M2 a Buk-M2. Prodloužili jsme tak „život“ typům vyvinutým již v 70. letech minulého století. Jejich funkčnost a efektivnost se však modernizací výrazně zvýšila. Například Tor dnes může vést palbu i během přesunu při rychlosti jízdy až 40 km/h. Buk potom získal modernizací schopnost vést palbu po několika cílech naráz.

To neznamená, že tím již veškerá modernizace skončila. Mohu říci, že dnes již disponujeme další modernizací Buk-M3 a že příští rok bude ministerstvo obrany tuto zbraň již nakupovat pro armádu. Domnívám se, že příští rok na další přehlídce již Buk-M3 představíme široké veřejnosti.
Předvedeme další nový automobil – pancéřovaný Ural 432009. Také v tomto případě jde o třídu automobilů, které se výrazně osvědčily v probíhajících ozbrojených konfliktech a situacích.
Poprvé na přehlídce představíme robotickou vojenskou techniku: půjde o odminovací a útočné roboty Uran-6 a Uran-9, které také byly testovány v Sýrii, předvedly tam své nemalé schopnosti a možnosti a v současné době jsou již v armádě v ověřovací bojové službě.

To znamená, že během tohoto režimu chceme odhalit všechny nedostatky, které se zpravidla u nové složité techniky vyskytnou, abychom na technice následně provedli potřebné úpravy a adaptace podle potřeb a požadavků armády.
Již jsme na přehlídce představili bezpilotní letecké prostředky, z různých důvodů jsme ovšem předvedli pouze dva prototypy. Řada lidí se nás ptá, proč je nepředvedeme a nepoužíváme ve větším množství. No, pokud bychom je předváděli, mají malé rozměry a nikdo by je neviděl. Aby je lidé měli možnost vidět, rozhodli jsme se je proto umístit a představit na podvozku s plošinou. A aby si nikdo nemyslel, že armáda disponuje pouze dvěma typy bezpilotních prostředků, na plošiny jsme umístili dva poslední typy nazvané Korsar a Katran. Katran je vlastně bezpilotní vrtulník a Korsar se svým určením blíží spíš operačnímu prostředku; jde o opravdu zcela nový typ, který teprve nedávno prošel státními zkušebními testy a bude sériově vyráběn a nakupován pro ozbrojené síly.

Počet jednotlivých typů bezpilotních prostředků je dnes ovšem v ozbrojených silách velmi široký. Představím vám je alespoň podle jejich názvů, abyste se přesvědčili, že typů je více: jde například o Tachion, Eleron, celou skupinu dronů Orlan, dále Forpost nebo Leer. A „na cestě“ jsou i další typy.
Dokončujeme zkušební testy a ještě letos bychom měli rozhodovat o nákupu dalšího typu – Inochodec. V tomto případě se jedná o těžší typ bezpilotního prostředku, určeného k plnění operativních úkolů, jeho užitečné zatížení je až 450 kg a vytrvalost letu cca 30 hodin. Předpokládám, že jeho schválení do výroby je otázkou září až října.

Během jednoho roku podle mě dokončíme i vývoj těžkého bezpilotního prostředku Altius s nosností bojového nákladu kolem dvou tun. Fakticky tak dnes ozbrojené síly mají v různém stadiu vývoje, zpravidla však závěrečném, typy bezpilotních prostředků, které v blízké budoucnosti obsáhnou prakticky celou oblast jejich možného využití. Mám tím na mysli průzkumné i bojové úkoly nebo i prostředky speciálních opatření a protiopatření – zejména v oblasti radioelektronického boje. Jejich nosnost se bude pohybovat od řádově kilogramů až po dvě tuny.
Juriji Ivanoviči, takže už si můžeme dovolit uspořádat samostatnou přehlídku bezpilotních prostředků – samozřejmě vzdušnou.
A já si zase myslím, že na našem fóru Armáda-2018 je každý bude moci uvidět na vlastní oči. Nebudeme nic skrývat, všechny nové typy představíme právě tam.
Hlavní novinkou letecké části přehlídky bude pravděpodobně stíhač MiG-31 s Kinžalem. Čím je tato nová zbraň jedinečná?
No, o této zbrani hovořil během svého známého vystoupení náš vrchní velitel. Jde o jeden z čtyř nových typů zbraní, které vrchní velitel představil světu. Jde o zbraň naprosto unikátní – hypersonickou raketu s dalekým doletem, schopnou překonat všechny systémy protivzdušné i protiraketové obrany. Je vlastně nezranitelná a má obrovskou bojovou sílu a potenciál.
MiG-31 je pak jejím nosičem, je to letoun nejlépe vyhovující požadavkům na dopravu rakety do potřebné výšky a nabrání potřebné rychlosti k jejímu startu. A stručná informace potvrzující, že se nejedná o žádnou „exotiku“: deset těchto letounů dnes vykonává zkušební bojovou službu a podle okamžité situace je připraveno k nasazení.
Víme, že existuje ještě několik dalších druhů zbraní, o kterých hovořil prezident ve svém vystoupení a které jsou již v závěrečné fázi vývoje. Některé má armáda dokonce již ve výzbroji. Jde například o bojový laser Peresvet. Nechystáte se ho také představit na Rudém náměstí?
Domnívám se, že to bude možné tak během dvou až tří let. V současné době totiž probíhají práce již na jeho modernizaci. Pokud dnes jeho bojový komplex představuje hned několik zabezpečovacích vozidel, pak během krátké doby by měl být celý komplex kompaktnější a pak ho asi také představíme široké veřejnosti.
Arktická technika už byla na přehlídkách představena nejednou… Disponujeme v současné době arktickou variantou komplexu Tor, existuje i arktická varianta Panciru. Co vlastně představuje „arktická varianta“?  Jde o techniku přizpůsobenou k použití v extrémních přírodních podmínkách – vždyť v Arktidě je „všechno jinak“. Gumové součásti je nutno zhotovit z jiného druhu gumy, motory musí naskočit a pracovat za extrémně nízkých teplot, systémy řízení a velení, elektronika – to všechno musí vydržet tamní teploty. Jde tedy o techniku budovanou vlastně podle jiných zásad a požadavků.

Jistě víte, že ochraně našich arktických hranic dnes věnujeme mimořádnou pozornost, že jsou vytvářena samostatná velení, na severních hranicích jsou budovány vojenské základny a letiště. Do Arktidy jsme vstoupili s plnou vážností a natrvalo.
Existuje jeden takový výraz – „přehlídková technika“.  To, co se objeví na přehlídce na Rudém náměstí, je ale především vojenská technika. K čemu jste přihlíželi při výběru techniky, která se projede po dlažbě Rudého náměstí?
Na přehlídku není připuštěn žádný druh či typ techniky, který by neprošel celým cyklem testů a státních zkoušek. Představujeme na ní techniku, která se buď již hromadně nakupuje a je ve výzbroji armády, nebo je v krajním případě alespoň ve zkušebně bojovém použití. Bezpodmínečně však k ní musí být veškeré doklady. Platí přitom, že veškeré pokusné modely, prototypy nebo makety na přehlídku nepatří.
Prošla přehlídková technika prověrkou bojem?
Prakticky veškerá technika, kterou na přehlídkách představujeme, prošla ozbrojenými konflikty.

Zdroj: tvzvezda.ru
Překlad: mbi, Eurasia24.cz
Foto: Vitaly Kuzmin / CC BY-SA

loading…

Není zde článek celý?