Média: USA předají Rusku řízení ISS

Možné zpoždění ve výrobě řízených raket Dragon 2 a Starliner může vést ke snížení počtu astronautů na ISS a k nutnosti vyškolit kosmonauty k práci s hlavními systémy amerického segmentu stanice. Píše o tom SpaceNews.

„Hlavní prioritou NASA je podpora přítomnosti USA na ISS v případě, jestliže se posune termín uvedení do provozu komerčních raket,“ řekl zástupce Konzultační rady NASA pro ISS Thomas Stafford.

Jako jednu z variant podpory práceschopnosti amerického segmentu stanice uvedl „zajištění přípravy ruských členů posádky k práci v kritických systémech amerického segmentu“. Jde o pilotované mise na Sojuzech plánované na září 2019 a březen 2020.

Staffordův návrh má být podrobně projednán během následujícího zasedání rady NASA.

Dohoda NASA a Roskosmosu předpokládající dopravu astronautů na Sojuzech končí na podzim 2019. Bezpilotní zkoušky amerických raket jsou plánovány na srpen 2018.

Na říjen 2018 je plánován pilotovaný let Starliner а na prosinec — Dragon 2. Podle Staffordova názoru je rozvrh zkoušek Dragon 2 a Starliner možné nazvat spíš optimistickým než realistickým.


Není zde článek celý?