Migranti objevili novou trasu do Itálie, za 48 hodin jich přijelo 2 000

Po uplynutí relativního klidu začali afričtí přistěhovalci znovu proudit do Itálie tím, že prochází Tuniskem, když se Libye stala prakticky nepřekonatelná.         

Během víkendu dorazilo na italské ostrovy Sicílie a Sardinie přibližně 2 000 afrických přistěhovalců, z nichž mnozí přišli ze severoafrické země Tunisko.

Během posledních čtyř let byla Libye hlavní odjezdovou stanicí pro africké přistěhovalce, kteří se pokoušejí dosáhnout Itálie po moři s více než 600 000 migranty, kteří v tomto období úspěšně překročili hranice. Pašeráci lidí využili bezpečnostní vakuum vytvořené probíhajícím ozbrojeným konfliktem v Libyi a chybějící jednu uznanou vládu.

Od minulého léta však migrační přejezdy prudce klesly po tom, co Itálie uzavřela dohodu s Libyí, nabízí výcvik, vybavení a financování libyjské pobřežní stráže a společně pracují na návratu plavidel a migrantů do Libye.

Smlouva byla potvrzena evropskými vůdci a byla přičítána k výraznému snížení migračních toků na jižní pobřeží Itálie.

Převozníci také uzavřeli dohodu s vládou v Tripolisu a libyjskou pobřežní stráží – podporovaná Evropskou unií – a začali hlídat pobřeží a zachycovat lodě migrantů, než se dostanou k lodím nevládních organizací, které by je přivezly do Evropy.

Letos na jaře, libyjské pobřežní stráže zachytily řadu lodí s migranty a vrátily je do Afriky, aby jim znemožnily se setkat s loděmi nevládních organizací.

Na začátku března, plavidlo přepravovalo více než 100 migrantů, kterým se podařilo dostat až na záchrannou loď Aquarius asi 40 km od libyjského pobřeží, ale loď byla zastavena předtím, než mohla vyložit své cestující pro převoz do Itálie.

Tento víkend však do Catany přijela stejná loď Aquarius využívaná nevládními organizacemi Lékaři bez hranic a SOS Středomoří, a přepravila 70 migrantů, které vyzvedla na moři.

Pro-migrační síly také napadly úsilí Itálie o potlačení nových příchozích a podaly žaloby u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) s tím, že spolupráce Itálie s libyjskou pobřežní stráží vystavila migranty nehumánním podmínkám, bití, znásilňování a hladovění tím, že je nutí vrátit se do Afriky.

Žaloba byla podána britskou charitou Global Legal Action Network a zaměřuje svou pozornost na incident z listopadu 2017, kdy se libyjská pobřežní hlídka údajně zasáhla proti úsilí lodě nevládních organizací zachránit 130 migrantů z potápějícího se plavidla.

(Breitbart/ svobodnenoviny.euIlustrační obrázek Foto: ilGiornale)

Není zde článek celý?