Nechceme, aby Babiš v případě odsouzení rezignoval, zní z ANO

Andrej Babiš a jeho oblíbený ministr životního prostředí Richard Brabec | FOTO: ČTK

Místopředsedové ANO nejsou příliš nakloněni podmínkám ČSSD ohledně premiéra a předsedy hnutí Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury, jimiž sociální demokraté podmiňují svou účast ve vládě s ANO a s podporou KSČM. Vyplynulo to z jejich vyjádření pro novináře při příchodu na dnešní jednání předsednictva a republikového výboru hnutí, které má Babiš informovat o svých rozhovorech s předsedy ČSSD a KSČM Janem Hamáčkem a Vojtěchem Filipem.

ANO do koaliční smlouvy odmítá vtělit požadavky ČSSD, aby premiér Andrej Babiš (ANO), který je v současnosti trestně stíhán v souvislosti s údajným dotačním podvodem, rezignoval v případě svého odsouzení, nebo aby v případě demise ministrů sociální demokracie odstoupil do týdne i zbytek vlády.

„Co mě osobně trošku zarazilo, že pan předseda by měl odstoupit v případě prvoinstančního odsouzení, protože je to z lidského hlediska velmi nestandardní podmínka,“ řekla serveru iDNES.cz místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová.

Zástupci ANO zatím nebyli vstřícní ani k dalšímu požadavku sociálních demokratů, aby byli z důležitých sněmovních funkcí odvoláni představitelé hnutí SPD Tomia Okamury. Důvodem tlaku ČSSD, která si s tímto hnutím zakázala spolupráci na celostátní úrovni, jsou kontroverzní výroky činitelů SPD k holokaustu či ke spojeneckým závazkům ČR. ČSSD si chce pojistit, že nebude přehlasována sněmovním spojenectvím ANO, SPD a KSČM.

Není zde článek celý?