Neočekávaný užitek z domácích mazlíčků

Život ve městě bez domácího mazlíčka se může odrazit na psychickém zdraví člověka, vysvětlili vědci z Univerzity v Ulmu a Univerzity Colorada v Boulderu. Výsledky pozorování byly publikovány na stránce magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Pro experiment bylo vybráno 40 Němců ve věku od 20 do 40 let. Polovina z účastníků sledování vyrostla na farmě v blízkosti zvířat, druhá polovina ale celou dobu bydlela ve městě a se zvířaty byla jen zřídka v kontaktu.

Zkoušeným dali k řešení lehký matematický úkol, měli na to určitou dobu. Pro sledování reakce jejich imunity brali mužům vzorky krve a slin pět minut před testem, následně 15, 60, 90 a 120 minut po testu.

U druhé skupiny byla v krvi zachycena zvýšená přítomnost buněk, které tvoří hlavní komponentu reakce na stres. Dokonce i dvě hodiny po vypracování úkolu organismus na stresovou situaci ještě reagoval.

Lidé, kteří byli vychovaní na farmě, byla reakce organismu na stres klidnější, což pro ně v budoucnosti může znamenat snížení rizika psychických onemocnění v budoucnosti.
Podle názoru vědců mikroorganismy, které domácí zvířata předávají svým majitelům, přizpůsobují člověka více ke stresu.


Není zde článek celý?