Nevěrohodná snaha zbrojaře Strnada zastřít americké problémy

Prezident Miloš Zeman zavítal 21. března do závodu společnosti Excalibur Army ve Šternberku. Na snímku dále jsou hejtman Ladislav Okleštěk (uprostřed) a majitel společnosti Jaroslav Strnad (vlevo). Prezident dostal darem munici pro tank T-55. | FOTO: ČTK

Holding Czechoslovak Group ovládaný Jaroslavem Strnadem a oficiálně jeho synem Michalem, jeden z největších středoevropských obchodníků se zbraněmi, se rozhodl zlepšit pošramocené renomé ve Spojených státech. Aniž by to zastíral, z tohoto důvodu uspořádal a financoval konferenci „Co se to děje v Americe“ na Žofíně, na které vystoupila hlavní hvězda Stephen Bannon. Tento konzervativec s radikálními názory a kritik „globálních finančních elit“ do loňského léta působil jako hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Často se dostával do sporu nejen s oponenty v Demokratické straně, ale i v řadách Republikánů, zejména s předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem.

Bannon versus Davis

Přes Bannonovu kontroverznost byla jeho premiéra v Praze událostí, přičemž se střetl s názorovým odpůrcem Lanny Davisem, blízkým Demokratické straně. Tento washingtonský právník a lobbista mimo jiné pracoval v týmu Hillary a Billa Clintonových. Na rozdíl od Bannona, který byl na konferenci pozván jako host, má Davis se Strnadovým impériem pracovní vztahy. Jejich původ vrhá na angažmá Czechoslovak Group v této akci poněkud jiné světlo, i když zájem publika vyvolala oprávněně.

O to právě šlo. „Bannon působí jako magnet a dokáže přitáhnout pozornost“ vysvětloval mluvčí holdingu Andrej Čírtek, proč pozvali amerického konzervativce do Prahy. Koncern tak chtěl vyjádřit proamerickou orientaci a vyžehlit si mizerný obraz, který mají některé jeho aktivity u spojenců. „Chceme ukázat, že jsme proameričtí, a že nám záleží na našem spojenectví se Spojenými státy,“ zdůvodňoval Čírtek celou akci pro deník Mladá fronta DNES. Koncern tak reaguje na množící se zprávy zahraničních médií o ruských vazbách a podezřelých obchodech, které se v poslední době dostaly do hledáčku nejen domácích, ale i zahraničních bezpečnostních a zpravodajských složek. „Vždy jsme víc než do Ruska prodávali do západních zemí,“ brání se zástupci Czechoslovak Group.

Propojení na ruský okruh

Ke špatné pověsti rodinného klanu Strnadů nahrává jejich úzké propojení na prezidenta Miloše Zemana, všeobecně považovaného za jednoho z nejbližších spojenců Moskvy v Evropě. Důvěru u spojenců nebudí ani Zemanovo okolí v čele se šedou eminencí Hradu Martinem Nejedlým, byznysově napojeným na Rusko. 

Jaroslav Strnad je do této skupiny zařazován z toho důvodu, že je největším oficiálním sponzorem Zemanovy prezidentské kampaně, a ten na oplátku údajně prosazuje jeho obchodní zájmy v zahraničí, zvláště na Východě. Zeman zároveň lobbuje za zmírnění pravidel, zapovídajících reexport zbraní do třetích zemí, kam mohou patřit i embargované válečné oblasti. Některé Strnadovy firmy se přitom octly v podezření, že tento nepovolený reexport využívají.

Problematické je i obchodní propojení Czechoslovak Group v několika firmách se slovenským oligarchou Alexejem Beljajevem, považovaným za ruskou spojku ve střední Evropě. Beljajev s výbornými vazbami na Kreml expandoval díky významným zakázkám pro státní Ruské dráhy v době, kdy je řídil kontroverzní Vladimir Jakunin z amerického sankčního seznamu, důvěrník Vladimira Putina. Dodnes některé Beljajevovy firmy v Rusku podnikají.

Strnadovo impérium považuje atmosféru vytvářenou kolem jeho aktivit za ohrožující. Že ji bere velmi vážně, o tom svědčí i skutečnost, že si ve Spojených státech najal lobbistickou agenturu Foxtail Group, která by se měla snažit jeho mediální obraz zlepšit.

Snadné to ovšem nebude, protože kolem některých firem skupiny Czechoslovak Group je podezřelé dusno. Posledním příkladem je zakázka na dodávku mobilních radarů za 3,5 miliardy korun, kterou začala vyšetřovat podle ministryně obrany Šlechtové kvůli „extrémně závažným nálezům“ Vojenská policie. 

Některé ze Strnadových společností mají navíc problémy získat bezpečnostní prověrku, které jsou od loňského roku vyžadovány u citlivých armádních obchodů. Pokud ji nedostanou, mohl by zadlužený holding přijít až o dvanáct miliard korun, což by byl citelný zásah do jeho bilance.

Pokud se vrátíme k žofínské konferenci, odhlédnuto od jejího obsahu a úrovně, ze strany Czechoslovak Group nejde o nic jiného, než o marketing. Deklarované zlepšení vztahů s Amerikou nebude přes mediální humbuk tak jednoduché. Strnad nedávno Davise představil jako „právní eso“, které bude zastupovat holding při řešení žaloby americké společnosti SARN.

Američané se soudí o náhradu škody kvůli neoprávněnému postupu a nevýhodným finančním operacím ve firmě Retia, náležející do Strnadova holdingu. Společnost SARN uzavřela s Czechoslovak Group smlouvu, podle níž měli přednostní právo na odkup až 25 procent akcií tohoto pardubického výrobce radarů. Holding podle právních zástupců americké firmy nedodržel smluvní podmínky, což vedlo k vysokým finančním ztrátám. 

Spojení na Jakunina?

Naposledy si přisadil server Ukrajinskij Intěres (26. 4. 2018), vykreslující vychvalovaného Davise v trochu jiném světle. „Lanny Davis je známý trestněprávní advokát, který v současnosti zastupuje ukrajinského oligarchu Dmitrije Firtaše a usiluje o jeho nevydání do USA. Davis se velmi profesionálně snaží zabránit pokusům americké prokuratury o dopadení uprchlého ukrajinského oligarchy, jenž je také znám svými úzkými styky s ruskými tajnými službami,“ píše autor Michail Stěpanov. 

Podle informací ukrajinského serveru ze zdrojů blízkých americkým tajným službám má Davis, podobně jako Beljajev, kontakty na Vladimira Jakunina, důstojníka ruské tajné služby FSB (následovnice KGB). Svého času byl údajně advokátem známého šéfa podsvětí Sevy Mogileviče v době, kdy začal mít problémy s evropskými orgány činnými v trestním řízení. Není tajemstvím, že experti západních tajných služeb označují Mogileviče za velmi úspěšný projekt FSB, realizovaný ve střední Evropě. 

„V současné době Lanny Davis sleduje a pokouší se řešit otázky spojené s rizikem zařazení Jakunina na sankční seznamy Západu. Právě Jakunin doporučil Strnadům i Firtašovi, aby využili služeb advokáta Lannyho Davise,“ tvrdí ukrajinský server.

Z tohoto hlediska se jeví Davisova účast na konferenci financované holdingem Czechoslovak Group jako součást mediální hry, zakrývající mimo jiné problémy se soudním řízením s americkou firmou. Tedy pravý opak toho, co bylo veřejně deklarováno.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?