NI porovnal ruské tanky Armata a americké Abramsy

Experti z amerického časopisu The National Interest porovnali bojové charakteristiky ruského tanku T-14 na univerzální platformě Armata a hlavního bojového tanku M1 Abrams americké armády.

Autoři článku přišli se scénářem, v němž na konci příštího desetiletí dojde ke střetu amerických a ruských pozemních sil u Kaliningradu. V tu dobu páteří americké armády budou tanky M1A2 SEP v.4 Abrams, což budou modernizované stroje, které však budou připomínat současné Abramsy. Rusko nejspíše bude mít ve výzbroji tanky T-72B3M, T-80BVM, T-90M a T-14 Armata.

Kapitán švýcarských ozbrojených sil Stefan Bühler se domnívá, že Armata má mnohem větší manévrovací schopnosti než americké Abramsy nebo německé tanky Leopard 2. V článku se vyzdvihuje hlavně aktivní a pasivní obrana T-14. Posádka ruského tanku má tak mnohem lepší ochranu. Americké stroje ale mají modernější senzory.

Americké a ruské tanky mají relativně srovnatelné bojové schopnosti. Nicméně, jak podotýká článek, v případě vypuknutí vojenského konfliktu mezi jadernými velmocemi charakteristiky tanků vítězství žádné straně nezaručí.


Není zde článek celý?