„Nikdy neříkejte hostiteli, co má dělat“: německý diplomat školí amerického velvyslance

První den v pozici amerického velvyslance v Německu byl Richard Grenell obviněn z toho, že překročil hranici diplomacie a urazil svůj hostitelský stát tím, že německým podnikům řekl, že musí okamžitě vypadnout z Iránu

Jen pár hodin po přísaze a rozpadu íránské dohody o jaderné energii nový americký velvyslanec napsal na svém účtu na Twitteru, že německé společnosti by měly v Íránu „skončit“ dříve, než bude jeho ekonomika postižena sankcemi.

„Sankce USA se zaměří na kritické sektory iránské ekonomiky,“ řekl Grenell. „Německé společnosti podnikající v Íránu by měly okamžitě ukončit svůj provoz.“

Avšak tón Grenellova poselství nebyl přijat dobře. Někteří uživatelé sociálních sítí obvinili diplomata z toho, že je arogantní a že nemá potřebný takt. 

Bývalý německý velvyslanec ve Spojených státech a ve Velké Británii Wolfgang Ischinger poradil nově jmenovanému diplomatovi, aby nepřikazoval hostitelské zemi.

„Vysvětlujte zásady vlastní země a ovlivňujte hostitelskou zemi, ale nikdy neříkejte hostitelské zemi, co má dělat, pokud se tedy chcete vyhnout problémům,“ napsal na svém Twitteru Ischinger.


Není zde článek celý?