OPCW stanovila lhůty pro zničení zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii

Poslední dva objekty na výrobu chemických zbraní v Sýrii ze seznamu deklarovaného Damaškem v roce 2013 v rámci programu likvidace chemických zbraní v zemi, může být zničen v příštích dvou až třech měsících. To je uvedeno ve zprávě generálního ředitele Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Dříve bylo oznámeno, že experti z organizace prověřili odstranění 25 z 27 zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii a společně s Úřadem OSN pro servisní zabezpečení projektů poskytli vládě pomoc při zničení dvou zbývajících zařízení.

„Očekává se, že zbývající opatření budou dokončeny v následujících týdnech. Ukončení všech činností spojených se zničením bude údajně trvat dva nebo tři měsíce, v závislosti na bezpečnostních podmínkách,“ je touvedeno ve zprávě generálního ředitele OPCW, vydaný Radou bezpečnosti OSN.

Přičemž OPCW už zaznamenala, že všechny chemikálie, které potvrdila syrská vláda, byly odvezeny z tohoto území již v roce 2014 a byly organizací zničeny. Otázky však zůstávají kolem prvotního prohlášení Damašku.

„Generální ředitel opět vyzval syrské úřady s žádostí o poskytnutí veškerých potřebných informací, které pomohou objasnit nevyřešené otázky spojené s výroky a představenými materiály Sýrií,“ uvádí se ve zprávě.


Není zde článek celý?