Přehled zpráv – RusVesna 8.5.2018

sokurov1; O „čestných a zásadových“ opozičních kulturních činitelích. Známý novinář Andrej Medveděv se podělil o svá pozorování, která udělal během inaugurace Vladimira Putina. Například pro některé režiséry (Sokurov, German mladší) a další kulturní činitele je Putin prakticky diktátor. Udusil veškerou svobodu, zničil nejlepší lidi, snad dokonce nějaké ukrajinské „režiséry“ poslal do nějakých lágrů… Tito režiséři neustále hovoří o tom, jak je děsivé nehezké žít v nezdárné zemi, jako je Rusko. A v den inaugurace tito čestní lidé stáli v Georgijevském sále Kremlu, tiše, klidně a s úctou hleděli na Putina. Dokonce místy i tleskali. Za chvíli ale tito čestní a zásadoví lidé zase natočí nějaký film o hrůzách Ruska…

2; Bojový vrtulník Alligator Ka-52 havaroval v Sýrii. Piloti zahynuli. Informuje o tom ruské ministerstvo obrany. Příčinou byla nejspíš technická porucha.

3; V Dubaji unesli ukrajinskou turistku. Dva muži jsou obviněni z toho, že se vydávali za policisty a unesli turistku z Ukrajiny.

4; Proč Putin navrhl Medveděva do funkce premiéra? Vladimir Putin navrhl Státní dumě, aby posoudila kandidaturu Dmitrije Medveděva na funkci ruského premiéra.

5; Trump má v úmyslu vypovědět jadernou dohodu s Íránem. Podle informací listu The New York Times se Trump chystá vypovědět dohodu a zavést dodatečné sankce vůči Íránu.

6; USA dodají do Evropy vojenskou techniku pro boj v nejbližší době. USA pošlou do Evropy nový obrněný transportér Striker pro zajištění mobility brigád americké armády v Evropě.

7; Likvidace kotle. Tisíce ozbrojenců odevzdávají tanky a bojová vozidla pěchoty ruským vojákům a odjíždějí na hranici s Tureckem.

8; Proti Putinovi mohou být tisíce, ale pro Putina jsou miliony, píší německá média. Dopisovatel německé televizní stanice Welt Christoph Wanner poznamenává, že Rusové nadále podporují svého prezidenta Vladimira Putina.

9; Moťa Ganapolskij si přivlastnil Krymský most. Měl veliké štěstí: Přijel do pohádkové země, kde na televizní stanici „Pátý kanál“ může mluvit, co se mu zachce.

10; Vojenský konečník prezidenta Ukrajiny. Kdo je vlastně Trump ve srovnání s ukrajinským Péťou? Politováníhodný šplhoun. Za květen a červen Porošenko přepadne Donbas, zmaří fotbalové mistrovství v Rusku, pomocí Javelinů zničí tanky v Doněcké republice… Spojené státy blednou závistí…

11; Válčiště Ukrajina. V Německu posuzovali pravděpodobnost srážky Evropy s Ruskem. Na otázku o perspektivách vztahů Moskvy a Evropské unie během deseti či patnácti let politik a poslanec Bundestagu za AfD Marc Jongen odpověděl, že je několik pravděpodobných scénářů.

12; V rozpočtu USA se počítá se smrtícími zbraněmi pro Ukrajinu. Předběžná suma činí 50 milionů dolarů.

13; Obyvatel Běloruska dostal dva roky za vojenskou službu v Luganské republice. Odbývat trest si Bělorus bude v nápravném zařízení běžného typu.

14; Nesmrtelný pluk prošel po Filadelfii. Geografie Nesmrtelného pluku se rozšířila o další město. Početná kolona prošla centrem Filadelfie.

15; V USA namodelovali následky jaderného úderu Ruska na Ameriku. Profesor Georgetownské Univerzity v USA předpovídá téměř sto milionů obětí po jaderném útoku Moskvy na americká města.

16; Evropská unie vyhrožuje Rusku novými sankcemi. Výbor stálých zástupců členských zemí EU (Coreper) dnes projednal nové sankce proti Rusku.

17; Ukrajinská armáda pálí po Gorlovce a okolí. Údery ukrajinské armády už přerušily plynové vedení v Zajcevu a zcela zbořily jeden dům.

18; Kongres hledá ruskojazyčné vojáky v americké armádě. Kongres USA přikázal šéfovi Pentagonu Jamesi Mattisovi, aby našel všechny americké vojenské specialisty hovořící rusky.

19; Dva vlaky se srazily v Německu poblíž nádraží v jihobavorském Aichachu. Jsou oběti na životech. Obě soupravy se z nezjištěných příčin ocitly na stejné koleji.

20; Nejnovější nepilotované automobily na nové trase. Testovací let ruských automobilů na příjezdu ke Krymskému mostu. Pokrokový systém družicového navádění umožňuje kontrolovat pohyb automobilů s přesností 3 až 5 centimetrů.

21; Skandál v USA. Několik žen obvinilo generálního prokurátora New Yorku z násilí. Pod tlakem obvinění byl vysoce postavený úředník nucen odstoupit z funkce.

22; Trump může znovu poškodit ropný trh. Prezident USA Donald Trump může způsobit pád cen ropy. Do včerejška rostly ceny ropy kvůli obavám z vypovězení dohody s Íránem a nových amerických sankcí vůči této zemi.

23; Porošenko spočítal Rusy, kteří bojují v Donbasu. Mají téměř 50 tisíc tzv. „ruských dobrovolníků“, kteří byli naverbováni prostřednictvím ruského mobilizačního systému, říká Porošenko.

24; Média informovala o nové tajné návštěvě Kim Čong-una. Předpokládaná zahraniční návštěva Kim Čong-una může být spojena s jeho nadcházejícím setkáním s prezidentem USA Donaldem Trumpem.

25; Přestřelka v britském Oxfordu. Okolí události bylo uzavřeno. Na místo události přiletěl vrtulník a nejméně deset policejních vozů.

26; Porošenko: Ukrajinci bojovali na nebi nad Británií, v poušti Severní Afriky a na ostrovech Tichého oceánu. Svět dostává novou lekci z historie od ukrajinského prezidenta.

27; Mimořádná událost v Čerkassech. Desítky lidí ztratily vědomí při školní oslavě. V poledne bylo známo o hospitalizaci 42 dětí. Jedno dítě je ve vážném stavu a lékaři bojují o jeho život.

28; Pašiňjan byl zvolen premiérem Arménie. Lídr opozice na druhý pokus dosáhl podpory poslanců parlamentu.

29; Rusko vydělalo za poslední tři měsíce na prodeji ropy více než 28 miliard dolarů. Příjmy Ruska z exportu ropy vzrostly podle výsledků za leden až březen o 21,2% a dosáhly 28,2 miliard dolarů.

30; Porošenko: Ukrajina by neměla mít žádné společné vojenské svátky se zemí-agresorem (Ruskem). Ukrajinské úřady úporně likvidují všechno, co bylo v historii jejich země důstojné.

31; Ukrajinský soud ponechal v platnosti předběžné opatření uplatněné vůči kapitánu rybářské lodi Nord. Soud Chersonské oblasti zamítl odvolání obhajoby kapitána ruského plavidla Vladimira Gorbenka.

32; Líbil se. V Kremlu informovali o dojmech Vladimira Putina z nového automobilu. Připomeňme, že během včerejší inaugurace prezident otestoval ruskou limuzínu projektu Kortež.

33; Už jedenáct dětí v ohrožení života. Byly zveřejněny další podrobnosti podivné otravy ve škole v ukrajinských Čerkassech. Ve věci otravy desítek dětí bylo na Ukrajině zahájeno trestní řízení.

34; To máte za Donbas! V Kremlu vysvětlili, proč Putin nepoblahopřál Porošenkovi ke dni Vítězství. Prezident Putin oslovil lídry zemí bývalého Sovětského svazu, v případě Ukrajiny a Gruzie oslovil „pouze“ občany.

35; Ukrajina zcela kapitulovala. Porošenko pojede 9. května do Německa. Na sociálních sítích se objevují rozhněvané komentáře.

36; Kanadského trenéra vyhnali z běloruského hokejového týmu kvůli porážce od Rusů. Propuštěný trenér souhlasí s rozhodnutím a doufá, že rozhodnutí přispěje ke zlepšení výsledků mužstva.

37; Narozeniny národa. Proč chodí Nesmrtelný pluk po ulicích? Vítězství mívá jak známo mnoho otců, ale porážka je vždy sirotek. Akce založená v roce 2011 má uchovat památku na velké vítězství a zabránit jeho bagatelizaci, o kterou usilují na Západě, na Ukrajině, ale i v liberálním prostředí v Rusku.

38; Bylo zveřejněno video, jak legendární bojový letoun IL-2 letí nad Německem. Ve světě už zůstaly jen dvě taková letadla schopná letu.

39; Polovina Angličanů si myslí, že to byla Velká Británie, kdo zvítězil nad Hitlerem. Svědčí o tom výsledky průzkumu provedeného Institutem pro výzkum veřejného mínění.

40; Puškov se vysmál slovům estonské prezidentky, která prohlásila, že si vysoce cení profesionality estonských vojáků.

41; Ukrajinská armáda zesílila ostřelování. Ke Gorlovce byli přesunuti žoldnéři. Během posledních několika dní okupanti soustředili hlavní ostřelování na okolí Gorlovky.

42; Ukrajinští neonacisté vyzývají k vypálení televizní stanice Inter kvůli videu k 9. květnu. Ve videu Anastasija Daugule a Andrej Domanskij vyprávějí o důležitosti vítězství a jeho významu pro dějiny země.

43; Veterán byl obviněn z toho, že se osmnácti školákům udělalo špatně na slavnosti u Dněpropetrovska. Na děti prý příliš emocionálně zapůsobilo jeho vyprávění o bojových akcích, řekli v tiskové službě oddělení pro vzdělávání.

44; Záhadná otrava v Čerkassech. Kromě školáků a učitelů byli postiženi i vojáci. Nyní se prověřuje vojenská jednotka, ale žádné výsledky zatím nejsou.

45; V USA se porouchala nejnovější letadlová loď. Nejnovější letadlová loď vojenského námořnictva USA Gerald Ford byla nucena se vrátit do přístavu kvůli poruše.

46; Studenti masově ztratili vědomí během oslav „Dne smíření“ v Krivém Rogu. Zdravotníci poskytli pomoc přímo na místě.

47; Medveděv se stal premiérem. Státní duma potvrdila Dmitrije Medveděva jako předsedu vlády.

48; Žirinovskij informoval o strašném problému Ruska. Jedni bohatnou z reklamy a druzí nemohou najít prostředky na to, aby se mohli léčit, rozčílil se vůdce Liberálně demokratické strany Ruska.

49; Ukrajina mílovými kroky míří k chaosu a bezzákonnosti. Podle slov Leonida Kučmy je nutné naučit se dodržovat ústavu, abychom viděli její nedostatky.

50; Putin podepsal výnos o jmenování Medveděva premiérem Ruska. Ten vstupuje v platnost okamžikem jeho podpisu.

51; Úřady Minska zdůvodnili zákaz Nesmrtelného pluku 9. května. Podle slov organizátora běloruské akce Nesmrtelný pluk Valerije Draka se akce bude konat i bez oficiálního povolení. Akce prý nebyla povolena proto, že se ve stejném čase koná na náměstí Vítězství akce „Bělorusko vzpomíná“.

52; V Oděse se 13 lidí otrávilo šaurmou. V Oděse byla zaznamenána infekce způsobená požitím tradičního pokrmu.

53; Putin odpověděl na kritiku Zjuganova na Adresu Medveděva. Vladimir Putin připomněl šéfovi ruské komunistické strany že pod vedením KSSS přestal existovat Sovětský svaz.

54; Před 9. květnem začaly v Lotyšsku represe proti obráncům ruského jazyka. V Rize právě osoby v černé uniformě unesli známého obránce ruského jazyka, aktivistu štábu pro ochranu ruských škol.

55; Poklonskaja zareagovala na pozdvižení kolem její fotografie z inaugurace prezidenta. Po inauguraci prezidenta Ruska, která se konala 7. května, se na síti objevila fotografie Poklonské, na které je zachycena ve znuděné póze opřená o loket.

56; Ázerbajdžán kritizoval prohlášení Pašiňjana ohledně Karabachu. Prohlášení nového premiéra Arménie ohledně karabašského problému vyvolávají v Baku mnoho otázek.

57; Volker informoval, jak Rusko vrátit Krym Ukrajině. Volker si myslí, že Rusko může vrátit Krym Ukrajině.

58; Masakr u Damašku. Ruské letectvo a syrská armáda drtí Islámský stát. Zahraniční ozbrojenci se pokoušejí uniknout z obklíčení.

59; Putin: Nadešel čas k odpoutání ekonomiky Ruska od dolaru-. Prezident Ruské federace Vladimir Putin prohlásil, že považuje za správný kurs na odmítnutí navázanosti ruské ekonomiky na dolar.

60; V Kyjevě začali veksláci střílet na policii. Policisté zadrželi dva měnové podvodníky, kteří při pokusu o útěk začali střílet.

61; Trump oznámil Macronovi, že USA vypovědí jadernou dohodu s Íránem, tvrdí zdroj. Trump plánoval vystoupení ohledně Íránu na dnešek 14:00 hod.

62; Protivzdušná obrana kolem Kyjeva byla vytvořena za peníze společnosti Roshen, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Podle Poltorakových slov disponovala Ukrajina dříve třemi okruhy protivzdušné obrany.

63; Rusko ve světě nedostatečně používá měkkou sílu, říká Medveděv. Podle jeho slov je v Rusku dostatečně velký prostor pro používání ruského jazyka.

64; Vojenské letectvo zničilo objekty ozbrojenců koalice USA v zóně Idlíb. Armádní zdroj poskytl video.

65; USA vypověděly jadrnou dohodu a vyhrožují Íránu. Podle Trumpových slov byla dohoda bezobsažná a sliby Íránu lživé.

66; V Evropské unii komentovali odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem. Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini komentovala odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem.

67; Trump svolává koalici proti Íránu. Prezident Trump bude pracovat na vytvoření široké koalice zemí, která uzavře Íránu veškeré cesty k jaderným zbraním.

68; Soud povolil neonacistům, aby hlídkovali v Kyjevě. Přitom ale ozbrojenci OUN nesmí suplovat práci policie.

69; Izrael uvedl svou armádu do stavu zvýšené bojové pohotovosti a otevřel kryty. 8. května večer Izrael uvedl svá vojska na severní hranici se Sýrií a Libanonem do stavu zvýšené bojové pohotovosti. Byly rozmístěny prostředky protivzdušné obrany.

70; Islámský stát zveřejnil záběry havarovaného Ka-52 patřícího ruskému letectvu- Teroristé upřesňují, že k havárii došlo poblíž města Majadín v provincii Deyr az-Zaur.

71; Izrael zaútočil na Sýrii. Na jih od Damašku došlo k explozím.

72; USA vyslovily požadavky vůči Íránu. Předtím prezident Donald Trump prohlásil, že USA odstupují od dohod s Íránem ohledně atomu.

73; Zemřel ruský velvyslanec v Portugalsku. Ministerstvo zahraničí Ruské federace informovalo o smrti ruského velvyslance v Portugalsku Olega Belousa.

Zdroj: http://rusvesna.su/news

Není zde článek celý?