Přehled zpráv – RusVesna 9.5.2018

poroshenko_i_belka1; Porošenko slibuje porážku Donbasu nejen vojenskými prostředky, ale není připraven dosáhnout vítězství za každou cenu.

2; On se ničeho nebál. Co udělal pro vítězství ve Velké vlastenecké válce neurochirurg Nikolaj Burděnko? Před 75 lety dostal Nikolaj Nilevič Burděnko titul Hrdiny Socialistické práce.

3; Tajemství Rudolfa Hesse. Historik Andrej Fursov vypráví o jedné z hlavních záhad 20. století.

4; Strašná alternativa. Proč se Západ bojí Sputniku? Útoky na ruská média už nikoho nepřekvapí. Ale co se skrývá za případem nálepky „zahraniční agent“ nalepované na RT a Sputnik?

5; Policie použila plyn. Proč se Moskvě o něčem takovém ani nezdálo? Pátého května došlo v Rusku a ve Francii k protestním akcím, přičemž obě v podstatě ze stejného důvodu.

6; Prezident Moldávie je v centru pozornosti všech ruských médií. V Moldávii nebudou základny NATO. Novináře zajímala především problematika spolupráce moldavského státu se Severoatlantickou aliancí.

7; Polsko a Pobaltí panikaří kvůli ruským tankům. Většina jejich pěchotních protitankových systémů není schopna dostatečně čelit posledním verzím ruských tanků.

8; Britská pachuť v Arménii aneb „revoluce lásky“ za americké peníze. Lidové protesty v Arménii už dostaly název „revoluce lásky“, a to právem. Majdan v Jerevanu, kterého jsme byli svědky od 16. dubna, byl první „barevnou revolucí“, která se obešla bez násilí.

9; Porošenko skončí jako fašistická hnida. Ve Státní dumě komentovali výstavu v Kyjevě věnovanou nacionalistům. Už bylo dost mlčení, je třeba jednat, aby se zabránilo rozrůstání hnědého moru na Ukrajině, prohlásil Andrej Kozenko.

10; Japonsko vyhrožuje Rusku novými americkými raketami. Moskva může odpovědět pomocí Iskanderů na Kurilách. Z odpalovacích zařízení protiraketové obrany THAAD mohou startovat rakety typu Tomahawk.

11; Ukrajina požaduje, aby se nespojoval Krym s Ruskem v norské skládačce puzzle. Ukrajina se obrátila na norské ministerstvo zahraničí s prosbou, aby zatlačilo na místního výrobce hlavolamů L.A. Larsen. Ten se brání, že puzzle pro Ukrajinu se vydává s Krymem v ukrajinských barvách. Do Ruska dodává puzzle s Krymem v barvách ruských.

12; Předválečná situace. Hizballáh a Írán jsou připraveny k úderu na Izrael. Trump má poslední šanci. Israel Šamir, známý rusko-izraelský publicista, vyjádřil svůj názor na vyostření situace na Blízkém Východě.

13; Dekomunizace vytápění. Kamenský experiment pro celou Ukrajinu. Ukrajinské úřady přikročily k demontáži komunální sféry zděděné po SSSR.

14; Obrovská chyba. Kongresmani USA vyjadřují zděšení z Trumpova rozhodnutí ohledně Íránu. Zdůrazňují, že vypovězení jaderné dohody vrazí klín mezi USA a jejich evropské spojence.

15; „Putin zvítězil v Sýrii, další stanice Libanon?“, ptají se americká média. Jestlipak hodí Rusko rukavici Spojeným státům i v Libanonu, ptá se list Newsweek.

16; Putin promluvil o plánech vytlačit USA. Rusko musí využít obchodní válku mezi Pekingem a Washingtonem pro své zájmy.

17; Objevily se záběry následků raketového úderu Izraele na Sýrii. Izrael zaútočil na íránskou vojenskou základnu na předměstí Damašku.

18; Rusko, které se považuje za právního nástupce SSSR, si chce přivlastnit vítězství nad fašismem, říká poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny. Ukrajina sehrála jednu z klíčových rolí, tvrdí Porošenkův spolustraník.

19; V Doněcku proběhla přehlídka Vítězství. Po centru kromě dvaceti přehlídkových jednotek jela i mechanizovaná kolona s historickou i moderní technikou.

20; Přehlídka Vítězství v Moskvě. Na Rudém náměstí se konala hlavní vojenská přehlídka v zemi.

21; Ukrajinská armáda ostřelovala Luganskou republiku z těžkého dělostřelectva a minometů. V Den Vítězství ve Velké vlastenecké válce se Republiky Donbasu znovu ocitly pod palbou fašistů z ukrajinské armády.

22; Vojenské letectvo zlikvidovalo objekty ozbrojenců z americké koalice v zóně Idlíb. O podrobnostech referoval armádní zdroj, který poskytl i video.

23; Nepřipustíme vysílání. Neonacisté v Kyjevě zablokovali televizní stanici Inter. Reportáž o „fašistických zločincích“ vyvolal zuřivost v řadách „ukrajinských „patriotů“.

24; V Kyjevě odstartoval Nesmrtelný pluk. Stovky Ukrajinců se nezalekly možných provokací ze strany neonacistů a účastnily se průvodu.

25; První provokace: Rvačka během průvodu Nesmrtelného pluku v Kyjevě. Šéfa Rossotrudničestva polili zelenou tinkturou a špínou. Neonacisté z uskupení S14 vyprovokovali potyčku u příležitosti průvodu Nesmrtelného pluku v Kyjevě.

26; V íránském parlamentu spálili americkou vlajku a zhodnotili Trumpovy mentální schopnosti. Připálení vlajky skandovali „Smrt Americe!“.

27; Porošenko: Nacismus byl poražen ukrajinským vojákem. Prezident Ukrajiny si připnul na klopu symbol červeného máku a položil květiny převázané žlutomodrou stuhou k věčnému ohni.

28; To tu ještě nebylo. Jaké nejnovější zbraně byly předvedeny na Přehlídce Vítězství? Přehlídka V9tězství na Rudém náměstí není jen dnem vzpomínky a vojenské slávy, ale i demonstrace posledních novinek ruského obranného průmyslu.

29; SBU „hrdinně“ zvítězila nad dvěma ruskými novinářkami. Korespondentky televizních stanic Rossija a „Pervyj“ byly vyhoštěny z Ukrajiny za „propagandu a spáchání škod na národní bezpečnosti Ukrajiny“.

30; V Kyjevě byla tvrdě zadržena jedna z organizátorek Nesmrtelného pluku. Známou obhájkyni lidských práv Jelenu Berežnou, matku Iriny Berežné, která zahynula při autonehodě v Chorvatsku, necitlivě nacpali do policejního automobilu.

31; Putin nedovolil ochrance, aby odtlačila veterána. Prezident Ruska si všiml incidentu, přistoupil ke starému muži a pozval jej, aby šel vedle něho.

32; Merkelová, Macron a May zradili Trumpa v tažení proti Íránu. Americký prezident se blíží ke stavu hrdé opuštěnosti na mezinárodní scéně.

33; Datum 9. května má další symbolický význam. V ten den v roce 1944 byl osvobozen krymský Sevastopol.

34; V Lugansku proběhla Přehlídka Vítězství. Hlavní město Luganské republiky si připomnělo 73 výročí vítězství nad hitlerovským fašismem.

35; Naše vítězství si někdo privatizuje. Prezident Běloruska prohlásil, že nyní je třeba bojovat nejen proti překrucování historie, ale i proti privatizaci vítězství ve Velké vlastenecké válce.

36; Moskvou prošel Nesmrtelný pluk,kterého se zúčastnil milion lidí.

37; Patnáct tisíc Oděsanů vyšlo do ulic v Den Vítězství. Po městě prošel pochod Nesmrtelného pluku. Pochod se obešel bez excesů a velkých provokací ze strany neonacistů. Bylo vidět transparenty „Sláva Putinovi!“, „Jsme s Donbasem!“ Vjezd do Oděsy byl vyzdoben svatojiřskou stuhou.

38; Diplomaté Ruské federace byli donuceni sundat svatojiřské stužky v Tbilisi. Až poté, co byly stužky sundány, byli vpuštěni na oslavy na počest Dne Vítězství.

39; Vypovězení jaderné dohody s Íránem je zároveň pohřbem míru s KLDR. Bílý dům předvedl Kim Čong-unovi, že je zcela zbytečné uzavírat s ním jakékoli dohody.

40; Podpora teroristů. Turčinov chce potrestat ukrajinská média, která odvysílala záběry z přehlídky v Doněcku. Označil to za „popularizaci teroristických struktur, která se rovná zločinu“.

41; Honička za vítězstvím. Oděská policie se zúčastnila honičky za autem, na kterém byla vlajka s nápisem „Na Berlín!“. Oděská policie v den oslav ze všech sil odvracela ty „nejotřesnější zločiny“.

42; Čeburaška: V Doněcké republice poprvé ukázali rakety vlastní výroby. Nejvyšší představitel Doněcké republiky Alexandr Zacharčenko předvedl raketomety vlastní doněcké výroby.

43; Poznáváte to? Arménie bude usilovat o bezvízový styk s EU. Tyto plány zveřejnil nový předseda vlády Arménie Nikol Pašiňjan.

44; Premiér Izraele se prošel po Rudém náměstí s portrétem hrdiny SSSR. Netanjahu, který se dnes účastnil oslav u příležitosti Dne Vítězství, prošel po Rudém náměstí s portrétem frontového hrdiny SSSR Volfa Vilenského.

45; Akt kapitulace Německa v roce 1945 podepsal Porošenko, hlásí ukrajinská televize. Zábavného a velmi typického přeřeknutí se dopustili v ukrajinské televizi 9. května během vysílání pamětní akce „První minuta míru“.

46; Potěšit Kyjev. Proč Volker mluví o možnosti vrácení Krymu Ukrajině? Volker prohlásil, že tlak na Rusko pomocí sankcí bude pokračovat do té doby, než Krym bude vrácen Ukrajině.

47; Už to začalo: Pašiňjana pozvali do Bruselu. Lídra arménského Majdanu pozvala k rozhovorům Federica Mogherini.

48; Více než milion lidí se účastnil pochodu Nesmrtelného pluku v Moskvě.

49; Hitler v amplionu. Jak ukrajinští okupanti strávili noc na 9. května? V předvečer Dne Vítězství prováděli ukrajinští nacisté různé provokace proti ozbrojeným silám Doněcké republiky v okolí obce Zajcevo.

50; Nepřítel státu. Ve Lvově byl zadržen muž v tričku s nápisem SSSR. Zdálo by se, že obléci si tričko není žádné hrdinství. Ale v podmínkách okupace je to forma odporu.

51; Po přehlídce ukrajinská armáda zaútočila minomety. Situace na linii dotyku zůstává napjatá.

52; V Kyjevě se příznivci počítačových her pošklebovali Nesmrtelnému pluku. Když se zdá, že bylo dosaženo dna nevkusu, Ukrajina přesvědčivě toto dno ještě prohloubí.

53; Trump se nepovažuje za hodného Nobelovy ceny. Trump prohlásil, že se nepovažuje za hodného Nobelovy ceny, ale hodlá dosáhnout vítězství v otázce denuklearizace.

54; Sýrie: Jak 500 příslušníků teroristických band zareagovalo na setkání se „zdvořilými lidmi“? O tom byla zveřejněna reportáž ze Sýrie.

55; USA zavádějí nové sankce proti Rusku a Číně. Státní department zavádí sankce proti obranným strukturám Ruské federace, Číny a dalších zemí kvůli porušení amerických zákonů.

56; Odkopali se… Ukrajinská média označují heslo „Fašismus neprojde“ za antiukrajinské. Propagandistický kanál TSN přestal v Den Vítězství skrývat svou podstatu.

57; Rusko předvedlo na Přehlídce vítězství svou vojenskou sílu, píše The Daily Express. Diváci Přehlídky měli možnost sledovat ruské polyfunkční stíhačky páté generace Su-57.

58; Šokující záběry: Dělostřelecký náboj explodoval v bezprostřední blízkosti tanku a vojenských dopisovatelů během natáčení bojů v Damašku.

59; Fantastický nápad! Poslankyně Evropského parlamentu za Velkou Británii prošla s Nesmrtelným plukem po Moskvě. Janice Atkinson nesla portrét svého otce, kterému, jak zdůraznila, právě Rusové předali jeho první medaili.

60; Veterán, kterého Putin „zachránil“ před svou vlastní ochrankou, informoval o podrobnostech incidentu. V Kremlu nazvali dnešní ranní událost za náhodný případ.

61; Macron komentoval odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem. Lituji tohoto rozhodnutí. Myslím si, že je to chyba. My Evropané jsme se rozhodli v této smlouvě z roku 215 pokračovat. Připomeňme, že Trump už v úterý oznámil, že USA vypovídají dohodu s Íránem o jaderném programu.

62; Náplast na utrpěné fiasko. Ruské ministerstvo zahraničí komentovalo nové sankce ze strany USA. Ruská strana je obviňována z porušení amerického zákona zakazujícího vojensko-technickou spolupráci s Íránem, KLDR a Sýrií. Tento zákon ale nemá žádný vztah k naší zemi.

63; Lotyšsko oznámilo útok na své velvyslanectví v Moskvě. Lotyšské velvyslanectví v Moskvě bylo napadeno, prohlásil lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkēvičs.

64; Likvidace kotle. Byl zveřejněn doposud utajovaný záznam skrytou kamerou, jako ozbrojenci odevzdávali tanky ruským vojákům.

65; Organizátorku Nesmrtelného pluku v Kyjevě zmlátili neonacisté a policie. Jelena Berežnaja vyprávěla, že během zatýkání v centru Kyjeva ji bili neonacisté z C14 a pracovníci policie. Měla na sobě tričko s nápisem Freedom is my mood (Jsem svobodomyslná) doplněným o stužku připomínající tu svatojiřskou. Právě tato stužka rozzuřila neonacisty.

Zdroj: http://rusvesna.su/news

Není zde článek celý?