První úspěšné odvolání kabinetu v demisi! Zíkovi z Cermatu zlomily vaz maturity

Když kabinet Andreje Babiše nezískal v zimě důvěru Poslanecké sněmovny, nezůstala vláda v demisi v žádném případě pouze u tradovaného topení a svícení. Namísto toho roztočila kolotoč personálních změn, který v posledních týdnech nabral na obrátkách. Ať bychom jsme se ve výčtu odvolaných strefili do libovolného ministerstva, pravděpodobně bychom nemířili vedle. S nástupem vlády hnutí ANO nezůstal na většině z nich kámen na kameni. Své místo opustil šéf civilní rozvědky Šašek, ředitel České pošty Elkán a na místě šéfa GIBS skončil pod nátlakem také Michal Murín. Včera pak na tiskové konferenci oznámil ministr školství Robert Plaga odvolání ředitele Cermatu Jiřího Zíky.

V čem je Zíkovo odvolání odlišné od těch předešlých?

Cermat zodpovídá za jednotné přijímací zkoušky na střední školy a státní část maturitních zkoušek. Ale po několika zaškobrtnutích v minulosti, nastoupil letos do vlaku, z kterého již nebylo úniku. Kapitán potápějící lodi musel převzít zodpovědnost.

První pochybení vzniklo u příjímacích zkoušek z češtiny, kde se vyskytla chyba. Kontroverzní jednotná podoba zkoušek byla v zájmu Svazu průmyslu a dopravy ČR. Požadoval, aby vznikla spolu s limitem, který by jedním testem poslal žáky s jednosměrnou jízdenkou na nematuritní obory učilišť. Limit prosazen nebyl, ale jednotné testy ano.

Zkoušky srovnávají děti z víceletých elitních gymnázií s žáky, kteří se hlásí na zemědělské školy. Pro ty je uniformní zkouška často pouhým bojem s časem. A že přemýšlení a časový tlak nejdou dohromady, ukázal v dopise ředitelům gymnázií i samotný Zíka. Vyšvihl v něm hned několik ukázkových chyb. Příjímací řízení bylo pozastaveno a chybná otázka uznána všem.

Po několika týdnech si Zíka podřezal vlastní větev definitivně. Osudné se mu staly státní maturity, které paradoxně s oblibou přirovnává k vlastnímu dítěti. Cermat tu vybudoval systém, který nastolil agendu učení školám. Testy kladou důraz na pojmy a tvrdé znalosti, které musí žáci znát, jinak mají smůlu. Studenti si na rozdíl od Cermatu nemohou dovolit chybovat.

Květnovým problémem byl didaktický test z češtiny. V jedné z otevřených otázek byla možnost doplnit kromě ustáleného rčení trpělivost růže přináší, také čas růže přináší, které bylo původně hodnoceno jako chybné. Druhou variantu odpovědělo přes 4 000 žáků a přes sto z nich změnila výsledek maturity na uspěl. Jedna malá chyba, která mohla ovlivnit stovce mladých lidí život na další měsíce, otevírá opět diskuzi o celkové správnosti koncepce maturit.

Ministr školství Plaga neváhal a zasáhl adekvátně situaci. Při odvolání šéfa Cermatu jde skutečně o výjimečnou situaci. Poprvé jde o vládní změnu, kterou oceňuje široká veřejnost ze všech názorových spekter. ,,Ministr Plaga se mi líbí čím dál víc,“ říká spolumajitel několika soukromých gymnázií a člen TOP 09 Ondřej Kania. Pro odvolání existují podstatné důvody a rychlá reakce ministra je v podobných situacích pro fungující stát velmi důležitá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?