Ruská policie zadržela přes 1000 protestujících proti Putinovi

Navalnyj a jeho stoupenci chtěli Putinovi dnešní akcí vzkázat, že nemůže Rusku vládnout jako car. V hlavním městě proti demonstrantům těžkooděnci použili rovněž slzný plyn a obušky.

Protesty byly plánovány ve stovce měst od Petrohradu až po Vladivostok, ne všude ale úřady opoziční akce povolily. Z takových míst pak média hlásí desítky zatčených. Na demonstracích zaznívají hesla jako „Pryč s carem!“ a „Rusko bude svobodné!“ či „Inaugurace je ostuda“.

Podle serveru OVD-Info bylo 163 lidí zatčeno v Čeljabinsku. V Jakutsku bylo zatčeno 75 lidí, všichni ale byli po sepsání protokolů propuštěni na svobodu. V Nižním Novgorodě bylo zadrženo 20 osob.

V Moskvě policie podle nezávislé televize Dožď zatýkala jak Navalného stoupence, tak i jeho odpůrce. Zpravodaj listu Kommersant odhadl počet lidí na Puškinově náměstí v centru Moskvy asi na 3000, včetně několika set odpůrců Navalného. Policie počet účastníků odhadla na 1500.

„Policisté používají obušky a tvrdě zasahují,“ uvedl zpravodaj Kommersantu k situaci v centru Moskvy. Navalnyj už předtím uvedl, že noc na dnešek strávil v konspiračním bytě, aby jej policie nezatkla ještě před demonstrací, jak se to v minulosti několikrát stalo.

Demonstrace poznamenané zatýkáním se dnes konaly také například v Krasnojarsku, Novokuzněcku, Kaluze, Samaře a Barnaulu. V Krasnojarsku a Kemerovu byli zadrženi také koordinátoři místních štábů. Policie zatýkala podle médií i v Petrohradu, kde se demonstranti prodrali přes policejní zábrany na hlavní dopravní tepnu, Něvskou třídu.

Povolené demonstrace v Jekatěrinburgu, Vladivostoku, Chabarovsku, Južno-Sachalinsku, Irkutsku, Komsomolsku na Amuru či Tomsku se obešly bez zatýkání.

Není zde článek celý?