Ruská tajná služba využila českou firmu k diskreditaci Ukrajiny

Přátelé Kremlu v akci. Miloš Zeman na návštěvě u zbrojaře Strnada | FOTO: ČTK

Přinášíme překlad článku z ukrajinského serveru, který varuje před českou proruskou lobby.

Vliv ruských tajných služeb na českou ekonomiku je velmi dobře znám a má dlouhou historii. Nicméně v poslední době věnují západní (evropská a americká) média zvláštní pozornost vzrůstajícímu vlivu ruské rozvědky na vojensko-průmyslový sektor České republiky. Hlavním cílem šetření příslušných evropských a amerických státních orgánů se stala česká společnost Czechoslovak Group a.s., kterou fakticky vlastní a řídí otec a syn Jaroslav Strnad a Michal Strnad. Kapitalizace společnosti Czechoslovak Group a.s. před několika lety náhle vzrostla, a to díky značným investicím ze strany společností patřících Alexeji Beljajevovi, v dnešní době jednomu z nejdůležitějších a nejvlivnějších slovenských podnikatelů, který je předsedou představenstva slovenské společnosti Tatravagónka a.s. a prezidentem slovenského Svazu strojírenského průmyslu.

Alexej Beljajev vydělal většinu svého finančního majetku na obchodech s Ruskými drahami (RŽD) díky svým úzkým stykům s generálem FSB Vladimirem Jakuninem, který stál v čele Ruských drah v letech 2005 až 2015, a také díky přímým kontaktům s Vladimirem Putinem a Dmitrijem Medveděvem. Právě na dobu, kdy RŽD vedl Vladimir Jakunin, připadá ekonomický rozmach Beljajevovy Tatravagónky a s ní spojených obchodních struktur. V letech 2008 až 2013 bylo mezi RŽD a Tatravagónkou podepsáno několik velkých dohod, které z Tatravagónky učinily největšího zahraničního výrobce a dodavatele vagónů pro Ruské dráhy.

Jaroslav a Michal Strnadovi jsou úzce spjati s ruskými tajnými službami a struktury, které jim patří, včetně společnosti Retia a.s., vícekrát přijaly finanční prostředky ze zdrojů označovaných v politicky korektní Evropě jako nebezpečné, jež finančně podporují různé druhy činnosti namířené proti NATO a EU. Ve skutečnosti podle informací lidí blízkých americkým tajným službám jsou těmito „nebezpečnými zdroji“ struktury vytvořené a kontrolované bývalým šéfem RŽD, generálem FSB Vladimirem Jakuninem, který dle informací západních tajných služeb dokázal vyvést z Ruska na účty svých zahraničních společností více než 9 miliard dolarů a v současné době se usadil spolu se svým starším synem v Londýně. A právě z těchto 9 miliard dal generál FSB Vladimir Jakunin k dispozici Alexeji Beljajevovi a rodině Strandových značné prostředky, které tito v posledních letech aktivně využívají k získávání dalších nových aktiv v klíčových sektorech ekonomiky EU a k posilování svého politického vlivu ve východní a střední Evropě pomocí osvědčených a pro Rusko tradičních nástrojů – korupce a vydírání.

Činnost otce a syna Strnadových se však neomezuje jen na využívání ruských peněz patřících generálu FSB Jakuninovi a určených k vytvoření finančního a průmyslového impéria Kremlu ve střední a východní Evropě a korumpování státního aparátu těchto zemí. V říjnu 2017 tak byla společnost Retia a.s. sponzorem a účastníkem výstavy INTERPOLITEX v Moskvě, jejímž cílem bylo pomoci ruským silovým strukturám získat celou řadu nejnovějších evropských vojenských technologií. Tuto výstavu organizovaly ruská FSB, ruské ministerstvo vnitra a Federální úřad vojsk národní gardy RF (tento úřad řídí blízký Putinův poradce Viktor Zolotov, který patřil již od počátku 90. let do blízkého okolí budoucího prezidenta RF a měl na starosti jeho osobní bezpečnost a zajišťoval Putinovi těsné kontakty s organizovanými zločineckými skupinami v Petrohradě, zejména s takzvanou Tambovskou skupinou).

Vzhledem ke všemu výše uvedenému začíná být pochopitelné, proč jsou evropské struktury na ochranu práva i Američané tak znepokojeni činností společností Czechoslovak Group a.s. a Retia a.s. a proč evropská média vytrvale píší o kriminálních aspektech v aktivitách Jaroslava Strnada, který byl mimochodem největším oficiálním sponzorem Miloše Zemana v nedávných prezidentských volbách v České republice. Co to má ale společného s Ukrajinou?

Czechoslovak Group oficiálně oznámila, že si na obranu svých zájmů v USA najala advokáta Lannyho Davise. Lanny Davis je známý trestněprávní advokát, který v současnosti zastupuje ukrajinského oligarchu Dmitrije Firtaše a usiluje o jeho nevydání do USA. Davis se velmi profesionálně snaží zabránit pokusům americké prokuratury o dopadení uprchlého ukrajinského oligarchy, jenž je také znám svými úzkými styky s ruskými tajnými službami. Je pozoruhodné, že Dmitrij Firtaš je historicky blízce spojen s vysokým managementem české státní společnosti ČEZ, která je dnes pod politickou ochranou českého prezidenta Miloše Zemana. A odkud tedy a proč se v kauze rodiny Strnadových a v kauze Dmitrije Firtaše objevil jako advokát právě Lanny Davis? Podle informací ze zdrojů blízkých americkým tajným službám Lanny Davis již poměrně dlouho pracuje pro generála FSB Vladimira Jakunina a plní jeho nejrůznější pikantní úkoly. Lanny Davis byl například svého času advokátem známého šéfa podsvětí Sevy Mogileviče v době, kdy začal mít problémy s evropskými orgány činnými v trestním řízení. Není tajemstvím, že experti západních tajných služeb označují Mogileviče za velmi úspěšný projekt FSB, realizovaný ve střední Evropě. V současné době Lanny Davis sleduje a pokouší se řešit otázky spojené s rizikem zařazení Jakunina na sankční seznamy Západu. Právě Jakunin doporučil Strnadům i Firtašovi, aby využili služeb advokáta Lannyho Davise. Jak je vidět, ukazuje se zde hodně zajímavá spojitost.

Miloš Zeman je v Evropě a vůbec na Západě znám jako Putinova loutka: v silových strukturách NATO říkají jeho kanceláři „líheň ruských špionů“. Miloš Zeman při každé vhodné příležitosti podporuje svého blízkého přítele generála FSB Vladimira Jakunina a je v podstatě otevřeným zastáncem politiky ruského imperialismu. Oficiální ukrajinské orgány nejednou odsoudily slova a činy českého prezidenta Miloše Zemana, který veřejně pronášel protiukrajinské názory, když například prohlásil, že Krym je původně ruské území a že nepovažuje přítomnost ruských vojsk na východě Ukrajiny za invazi nebo agresi proti Ukrajině. Kromě toho prezident Zeman aktivně maří přijetí nových sankcí a realizaci již existujících protiruských sankcí, které přijalo mezinárodní společenství.

A tady se náš kruh uzavírá: největším finančním sponzorem českého prezidenta Miloše Zemana je Jaroslav Strnad a jeho Czechoslovak Group. Miloš Zeman často veřejně podporuje Jaroslava Strnada a jeho aktivity. Tak například během návštěvy českého prezidenta v Rusku v listopadu 2017 byl Jaroslav Strnad VIP členem české delegace, která se účastnila oficiálních rusko-českých jednání. A peníze na podporu českého prezidenta Zemana a na realizaci své expanze v Evropě v zájmu Kremlu dostává Jaroslav Strnad od struktur, které kontroluje generál FSB Vladimir Jakunin.

Začíná být jasné, že v České republice a na Slovensku existuje určité uskupení složené z podnikatelů, politiků a advokátů, které jedná v zájmu Kremlu a proti Ukrajině, EU, USA a NATO. Podobných skupin je však v dnešní Evropě bohužel nemálo. Čím jsou tedy zajímaví právě Strnadovi a jejich Czechoslovak Group? Otec a syn Strnadovi a jimi ovládané struktury se vyznačují mimořádnou drzostí při plánování a provádění svých operací a nepokrytým pohrdáním zákony a zájmy EU.

Strnadové prakticky netají své úzké (veřejné i neoficiální) styky se stávajícím kremelským režimem a jeho tajnými službami a snaží se provádět transakce na reexportu zbraní přes Ukrajinu do rizikových oblastí ve světě, kam legislativa EU a USA vývoz zbraní zakazuje. A ačkoli ukrajinským orgánům bývá často dávána za vinu slabá regulace reexportu zbraní, v tomto případě se našim silovým strukturám podařilo zabránit zneužití státních ukrajinských společností k reexportu děl DANA a tanků T-72 do Jemenu a Libye. Můžeme si představit, jaký negativní společensko-politický ohlas by pro Ukrajinu mělo, kdyby se Strnadům podařilo s pomocí zkorumpovaných úředníků dodat zbraně jménem ukrajinských státních firem do zemí, pro která platí zbrojní embargo. Jedno je jasné: Kreml by jásal a obviňoval by Ukrajinu z obchodování se zbraněmi navzdory platným zákazům EU a USA a struktury rodiny Strnadových by na tomto špinavém obchodu celkem slušně vydělaly.

Výše uvedená kombinace Strnadům nevyšla a nyní se skupina, v jejímž čele fakticky stojí generál FSB Jakunin a jejímiž členy jsou i Strnadové, podle informací od zdrojů blízkých tajným službám USA a EU, snaží za pomoci konkrétních lobistů z české strany ODS, jež má blízké napojení na státní společnost ČEZ (se kterou je úzce spojen i Firtaš), provést podobnou operaci, tentokrát však již prostřednictvím soukromých ukrajinských společností.

Budeme doufat, že ukrajinské silové struktury i tentokrát prokáží ostražitost a nedopustí diskreditaci mezinárodní autority Ukrajiny ve prospěch putinského režimu a jeho spojenců.

Přeloženo z webu „Ukrajinskij interes“

Není zde článek celý?