Rusko zvažuje možnost vypuštění družic raketami Topol

Rusko se vrátilo ke zkoumání projektu, který se týká využití mezikontinentálních balistických raket Topol pro startování družic. Sdělil to agentuře Sputnik zdroj v raketově-kosmickém odvětví.

„V raketově-kosmickém odvětví se vrátili ke zkoumání projektu konversní aplikace mezikontinentálních balistických raket, které se vyřazují z provozu, za účelem jejich užití v kosmickém programu,“ uvedl zdroj.

Vysvětlil, že se v dnešní době mezinárodní balistické rakety Topol (РС-12М, podle klasifikace NATO SS-25 Sickle) postupně vyřazují z provozu. Provádí se jejich výměna za modernější rakety Jars. V této souvislosti odborníci raketově-kosmického odvětví vidí možnost s minimálními výdaji obdržet novou raketu a využívat ji pro kosmické starty v rámci programu utilizace a za účelem ekonomických příjmů. Dodnes byly staré rakety rozřezávány.

Podle údajů z veřejných zdrojů ve výzbroji Raketových strategických vojsk RF dnes může být kolem 70 raket Topol.

Jde při tom o starty z pohyblivých pozemních komplexů. Jejich užití dovoluje v širokém rozmezí vybírat stupeň oběžné dráhy pro spuštění, což by probíhalo změnou bodu „střelby“.


Není zde článek celý?