Senátoři se shodli, že Zeman nemluvil o novičoku pravdu a ohrozil bezpečnostní zájmy státu

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost schválil usnesení, podle nějž prezident Miloš Zeman nemluvil pravdu o výrobě jedu novičok v Česku.

Senátoři z výboru se shodli, že český prezident Miloš Zeman zveřejněním informací o jedu novičok ohrozil bezpečnostní zájmy České republiky. Zároveň oznámili, že prezident nezveřejnil pravdivé informace.

„Prezident zveřejněním dalších dílčích zpravodajských informací v klasifikovaném režimu ohrozil bezpečnostní zájmy státu,“ uvedl výbor.

Zeman nedávno pověřil české tajné služby, které měly zjistit, jestli se v Česku jed vyráběl. Výsledky následně prezentoval na televizi Barrandov, když uvedl, že se v ČR novičok v malém množství skutečně vyráběl.

„Pan prezident to vyložil nepravdivě,“ oznámil předseda senátního výboru František Bublan (ČSSD).

„Má to dopad na mezinárodní scénu a může to mít dopad na naše občany, protože potenciální nepřítel ví, čím se náš Vojenský výzkumný ústav zabýval,“ vysvětlil přijetí usnesení.

Na výboru proběhla i debata o ústavní žalobě na prezidenta, kterou se souhlasem sněmovny může podat Senát pro velezradu nebo hrubé porušení ústavy.

„V diskusi tato myšlenka zazněla, zatím jsme se k tomu ale nepřiklonili. Ani jsme do usnesení nevložili, že bychom o ní uvažovali,“ přiznal Bublan.

Na rozhodnutí výboru na Twitteru zareagoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který napsal, že usnesení senátního výboru ohrožuje zdravý rozum.


Není zde článek celý?