Státní alimenty mají šanci. Nezodpovědné neplatiče nahradí daňový poplatník

Předseda KSČM Vojtěch Filip, předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda vlády v demisi Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Sněmovnou prošly dva návrhy ČSSD a KSČM, aby výživné za neplatiče alimentů hradil stát. Totožné sporné nápady dlouhodobě blokovalo hnutí ANO, dnes však dává potenciálním partnerům šanci. Dluhy nezodpovědných rodičů tak zaplatí daňový poplatník, problém s neplatiči se ovšem nevyřeší.

Sociální demokraté a komunisté se v záměru zavést státní alimenty trumfují a předložili do Poslanecké sněmovny obdobné návrhy. Oba předpokládají, že neplatiče výživného nahradí stát, který poté bude dlužnou částku vymáhat zpět do státního rozpočtu. Klubům ODS a TOP 09 se nepodařilo prosadit jejich zamítnutí v prvním čtení a budou je projednávat výbory.

Evergreen Michaely Marksové

Podle sociální demokracie by na dávku měly dosáhnout domácnosti s příjmem pod 2,7násobek životního minima, KSČM předpokládá 2,9násobek životního minima. Výživné by se mohlo v obou případech pohybovat mezi dvěma až třemi tisíci korunami měsíčně.

Náklady na oba návrhy se pohybují mezi 700 miliony až miliardou korun. To je ovšem nejspíš jen velmi optimistický odhad, protože celkové dopady na státní rozpočet mohou být mnohem vyšší. Nikdo dnes přesně neřekne, kdo všechno a za jaké období z minulosti se k výplatě náhradních alimentů přihlásí, takže celková částka se může zněkolikanásobit.

Podobný zákon o zálohovaném výživném dříve prosazovala bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Jeho myšlenka je taková, že pokud nebude rodič platit na své dítě, převezme to stát. Druhému rodiči peníze dodá a od prvního je bude vymáhat,“ popsala tehdy stručně jeho myšlenku.

Už v té době její úředníci upozorňovali na úskalí této z úhlu pohledu předkladatelů bohulibé a prospěšné normy. Předpokládali, že od dlužníků dokážou získat jen tři až pět procent vymáhané částky. „Z dostupných zkušeností některých evropských států vyplývá riziko poměrně nízké návratnosti finančních prostředků spojených s poskytováním zálohovaného výživného,“ přiznávali ve svých materiálech.

Mizivá návratnost

Pokud současní obhájci státních alimentů uvádějí, že se státu podaří vymoci deset procent dlužné částky, jsou – na rozdíl od původních odhadů – mimo realitu, nebo se jen snaží vylepšit faktickou nenávratnost drtivé většiny takto vynaložených prostředků. Neexistuje žádný racionální důvod domnívat se, že vykonavatelé, úřady práce, jimž jen přibude agenda, budou efektivnější, než je současný stav. Spíš naopak, stát je ve svém výkonu téměř za všech okolností méně efektivní, než soukromá sféra.

Proto by bylo poctivější nehovořit o zálohovaném či náhradním výživném, ale o nové sociální dávce s vysokým morálním hazardem, že za takových okolností může počet neplatičů dokonce stoupnout. Co bych se staral, řekne si mnohý, když se postará stát, který ze mě stejně nic nevyždímá.

Na další problém upozornilo už loni Babišovo ministerstvo financí. Podle něj zákon vůbec neřeší situaci sociálně nejslabších rodin ohrožených chudobou. „Zálohované výživné by byla nová sociální dávka, která by se započítávala do příjmu rodiny, čímž by paradoxně docházelo k tomu, že rodině by se snížily ostatní dávky ze sociálního systému, nebo by dokonce na ně ani nevznikl nárok,“ napsalo ve svých připomínkách.

Hnutí ANO tehdy doporučovalo v souladu s názory opozice zlepšit vymahatelnost práva a zjednodušit systém dohadování o výživném. Andrej Babiš apeloval, že stát nemá suplovat povinnosti nezodpovědných rodičů, ale přimět je, aby je plnili. Nemluvě o tom, že v té době se ještě tvářil jako zodpovědný hospodář, a odmítal téměř všechny návrhy sociální demokracie zvyšovat sociální výdaje.

Zůstává jen záhadou, proč ministerstvo spravedlnosti v gesci ANO pod vedením Roberta Pelikána v této věci za celé čtyři roky neudělalo vůbec nic.

Státní úředník jako vymahač

I dnes opozice kritizuje návrhy ČSSD a KSČM, že zákon problém s neplatiči nevyřeší, ale přesune ho jen na bedra státu. Už dnes přitom existuje masivní sociální síť vycházející vstříc lidem v hmotné nouzi, a proto je současná iniciativa levicových poslanců líbivá a nesystémová.

Vyplácení této dávky jako náhrady za nesplnění závazků nezodpovědných rodičů zcela rozmělní základní princip, že dluhy se mají platit a závazky dodržovat. Reálně hrozí, že zálohové výživné bude zneužíváno na straně těch, kteří platit mají a neplatí, ale i těch, kteří o něj budou žádat a dokládat nárok na jeho přidělení. Pojistky v zákoně proti riziku zneužívání neexistují. Stát dělá z úředníků vymahače a vzhledem k vytíženosti úřadů práce by zřejmě musel najmout další zaměstnance.

Návrh exministryně Michaely Marksové nakonec loni prošel vládou, ale k projednání na půdě Poslanecké sněmovny se už nedostal. Babišovci zjevně nepřekypovali horlivostí jimi nemilovanou normu protlačit. Mezitím se nezměnilo vůbec nic. Všechny výhrady a potenciální rizika státních alimentů zůstávají. Proto jde znovu hlavně jen o to, nakolik je hnutí ANO svolné pružně měnit a popírat svoje minulá stanoviska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Není zde článek celý?