Švédské feministky označily nacionalismus (a ne islám) jako vážnou hrozbu pro práva žen v Evropě

Vedoucí strany feministické iniciativy (FI) Gudrun Schyman a její kolegyně poslankyně Soraya Post mají obavy z rostoucího nacionalismu v Evropě. Obě si myslí, že nacionalismus je úhlavním nepřítelem feminismu, informoval švédský list Fria Tider.

Schyman a Post jsou hluboce znepokojeny tím, že nacionalistické strany v Evropě posilují, píšou v článku pro Europa Portalen. Podle obou členek FI je tento vývoj „ohrožením všeho dobrého v lidskosti“.

Obě feministky tvrdí, že nacionalistické strany chtějí mimo jiné vrátit zpět čas, vrátit se do „tradičních rolí“ pro ženy a omezit práva žen kontrolovat své vlastní tělo.

„Jejich politiky vylučují etnické a náboženské menšiny, uprchlíky, LGBT lidi, feministky a aktivisty za lidská práva – prakticky všechny, kdo se nehodí do jejich formy. Jedná se o hrozbu pro naši demokracii a myšlenku práva každého na rovnou účast,“ píší ženy z FI.

Ženy pokračují slovy, že nacionalismus je pro Evropu tak velkou hrozbou, že riskuje, že lidem vytvoří „kruté důsledky“, jak udělal Hitler během druhé světové války. Proto chtějí ustavit feminismus jako „nejjasnějšího oponenta“ nacionalismu.

Mezitím členky feministické strany ignorují roli migrantů z islámských zemí, kteří ohrožují práva žen a lidská práva ve Švédsku.

Kromě dětských sňatků a mrzačení ženských pohlavních orgánů jsou migranti zastoupeni také v jiných statistikách, které porušují práva žen. Například při páchání hromadných znásilnění.  

Na některých místech bylo švédským ženám dokonce doporučeno, aby v noci nevycházely ven a aby se oblékaly méně sexy.

(Feministická iniciativa Foto: Facebook: Feministiskt initiativ)

Není zde článek celý?