V EU okomentovali situaci s ruskými novináři na Ukrajině

Evropská unie uznává právo států na zajištění své bezpečnosti, ale toto právo musí být realizováno při úplném dodržování základních práv a svobod, řekl Sputniku ve středu zástupce Evropské unie v rámci komentáře k zadržení ředitele portálu RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského.

Agenturní zdroj uvedl, že Evropská unie ví o zadržení Vyšinského, a zdůraznil, že členské země považují za „velmi důležitou“ svobodu názoru a médií.

„Evropská unie uznává právo všech zemí na zajištění své národní bezpečnosti a ochranu svých občanů. Musí to však být prováděno při úplném respektování základních práv a svobod včetně evropské úmluvy o lidských právech,“ řekl zástupce Evropské unie.

Tajné služby podezřívají Vyšinského, který má občanství Ruska i Ukrajiny, z vlastizrady.

Ředitele portálu obvinili zejména z podpory samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské. Zástupce ředitele SBU Viktor Kononěnko tvrdí, že na záškodnickou činnost dostával Vyšinský každý měsíc z Ruska 53 tisíc eur. Hrozí mu trest odnětí svobody až na 15 let.

V pondělí SBU prohledala kancelář RIA Novosti Ukrajina, byt korespondentky RIA Novosti na Ukrajině Ludmily Lysenkové a dům ředitele pobočky RIA Novosti na Ukrajině Andreje Borodina.


Není zde článek celý?