V Kyjevě promluvili o třech variantách řešení konfliktu v Donbasu

Kyjev promýšlí tři varianty řešení konfliktu na jihovýchodě země. To řekl ukrajinský zástupce ministra pro otázky dočasně okupovaných území Jurij Grymčak v přímém přenosu Gromadske radio.

Náměstek ministra si myslí, že ukrajinská armáda je schopna zcela osvobodit Doněckou a Luhanskou oblast za dva týdny, vojenskou variantu ale považuje za nejméně pravděpodobnou.

Další dvě varianty označuje za „chorvatské“.

„V Chorvatsku byla Srbská krajina a Východní Slavonie. Srbskou krajinu osvobodili vojenskou cestou — cestou operace chorvatské armády, srbská armáda ale zůstala v kasárnách a nešla proti chorvatské armádě. Miloševiče v tu dobu postavili do takových podmínek, že garantoval, že jeho armáda nebude zasahovat do vojenského konfliktu,“ prohlásil.

Druhou „chorvatskou“ variantu Kyjev považuje za hlavní. Podle slov náměstka ministra tento scénář vyžaduje misi mírotvorců na území Donbasu a vyvedení zahraničních vojsk z tohoto území.

„Také je nezbytné odzbrojit ozbrojence, vytvořit mezinárodní přechodnou administrativu pro předání těchto území pod kontrolu Ukrajiny,“ zdůraznil Grymčak. Takový rozvoj událostí mu připadá jako nejvíce pravděpodobný.

Ukrajinský prezident Petr Porošenko v pondělí podepsal rozhodnutí o dokončení „antiteroristické“ operace v Donbasu, která trvala více než čtyři roky. Místo toho v regionu začala operace sjednocených sil Ukrajiny. Změnou formátu Kyjev legalizoval použití ozbrojených sil pro řešení konfliktu v mírových časech.


Není zde článek celý?