V Libyi kvůli nedostatku vojenské techniky začali obnovovat tanky T-62

Na nedávné vojenské přehlídce, kterou uspořádal maršál Chalífa Haftar u Benghází, šlo spatřit tanky T-62. Svědčí to o tom, že obrněné techniky je v této severoafrické zemi nedostatek, a je proto nutné uvádět do chodu staré typy tanků.

Stroje T-62 byly dlouhou dobu páteří libyjské pozemní armády. Prvním konfliktem, kde byly nasazeny, byla již dnes zapomenutá červencová válka v roce 1977 s Egyptem, který měl rovněž ve výzbroji tento typ tanků. V 80. letech se tyto stroje aktivně zapojily do libyjské operace v Čadu.

Tank T-62 se vyráběl v období 1961 až 1975. Začátkem 21. století měla Libye kolem 350 kusů těchto tanků. Většina z nich však byla uložena ve skladištích. Proto se v době revoluce v roce 2011 v objektivech nejčastěji objevovaly T-72 a T-55.

Nicméně v průběhu nekončící občanské války se bojující strany potýkají s deficitem obrněné techniky, a proto začaly s obnovou zachovalých T-62.

Příležitostně tato obnova nabývá velmi svéráznou podobu. Například byl zaznamenán tank T-62, který měl na věži umístěný komplet protivzdušné obrany S-125, který se používal proti pozemním cílům. O efektivitě tohoto upgradu však šlo pochybovat a již se podobné novoty neobjevovaly.


Není zde článek celý?