V Radě uvedli příčinu inscenace Babčenkovy vraždy

Člen kolegia ukrajinského ministerstva vnitra, poslanec Nejvyšší rady Anton Heraščenko vysvětlil v přenosu televize 112 Ukrajina, nač byla potřebná inscenace vraždy novináře Arkadije Babčenka.

Řekl, že pro prokázání u soudu viny organizátora atentátu bylo třeba zaregistrovat fakt hlášení organizátora objednavatelům.

„Za tímto účelem bylo třeba vzbudit v organizátorovi, který byl dnes zadržen v Kyjevě, naprostý dojem toho, že se vražda vydařila,“ vysvětlil Heraščenko.

Poznamenal, že Babčenko mohl odmítnout přistoupit na takové riziko, ten se ale odvážil, poněvadž chápal nutnost potvrzení spojení mezi objednavateli a vykonavateli.

Samotnou inscenaci nazval Heraščenko způsobem starým jako svět.

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo v úterý večer, že Babčenko byl zastřelen na prahu svého bytu v Kyjevě. Informaci zveřejnila média, v mnohých byly otištěny nekrology v souvislosti se smrtí novináře.

Příští den se Babčenko objevil na tiskové konferenci ukrajinské Bezpečnostní služby (SBU). Podle slov ředitele Vasila Hricaka, dostala SBU předem zprávu o chystané vraždě a dokázala ji odvrátit. Objednavatel byl podle jeho slov Ukrajinec údajně naverbovaný ruskými tajnými službami.


Není zde článek celý?